V londýnskom All England Clube sa dnes začína azda najpopulárnejší tenisový turnaj na svete Wimbledon. Slovenskí fanúšikovia tento rok budú môcť fandiť až kvartetu ženských a dvojici mužských zástupcov.

Už tradične bude najväčšiu pozornosť zo slovenských tenistov a tenistiek pútať Dominika Cibulková. 28-ročná rodáčka z Bratislavy si pripíše na svoje konto jubilejnú desiatu účasť v hlavnej súťaži jediného trávnatého grandslamového turnaja. Vlani to pri svojej životnej sezóne vo Wimbledone dotiahla až do štvrťfinále, čím vyrovnala svoje osobné maximum z roku 2011. Cibulkovej súčasná sezóna nevychádza podľa predstáv, no napriek tomu sa aj naďalej drží v prvej svetovej desiatke. Ak sa tam však chce udržať, obhajoba štvrťfinálovej účasti je pre ňu nutnosťou. Zverenku Mateja Liptáka čaká v prvom kole skúsená Nemka Andrea Petkovičová. Bývalá svetová deviatka dnes už nie je v takej forme ako kedysi a navyše vo Wimbledone sa jej nikdy príliš nedarilo. Jej tunajším maximom je tretie kolo, na ktoré dosiahla trikrát pri šiestich účastiach v hlavnej súťaži.

Zaujímvosťou je, že Dominika Cibulková je už treťou Slovenkou, s ktorou si Petkovičová zmeria sily v tejto sezóne. Janu Čepelovú ani Magdalénu Rybárikovú sa 29-ročnej Nemke zdolať nepodarilo. Vzhľadom na súčasnú formu oboch hráčok sa však dá očakávať medzi Cibulkovou a Petkovičovou veľký boj. V prospech nemeckej tenistky navyše hovorí aj bilancia vzájomných zápasov. V nej Slovenka ťahá za kratší koniec pomerom 1:4.

Jedným z čiernych koní tohtoročného Wimbledonu by mohla byť Magdaléna Rybáriková. Táto 28-ročná rodáčka z Piešťan síce vstúpila do tejto sezóny vinou zdravotných problémov neskôr, napriek tomu však predvádza skvelý tenis. Od apríla sa dostala do fantastickej formy, z ktorej ju vyrušil len nevydarený záver stretnutia 2. kola na French Open proti Kolumbijčanke Mariane Duque-Marinovej. Od začiatku trávnatej sezóny zdoláva zverenka trénera Petra Hubera jednu súperku za druhou. Na challengerových turnajoch v Surbitone a Ilkley premožiteľku nenašla, na WTA podujatí v Nottinghame ju až v semifinále zastavila domáca nasadená jednotka Johanna Kontaová. Za pripomenutie však stojí aj to, že v All England Clube sa Magdaléne Rybárikovej nikdy príliš nedarilo.

Od svojej premiéry v hlavnej súťaži v roku 2008 prešla prvým kolom len jediný raz, keď to pred dvoma rokmi dotiahla do tretieho kola. Súperkou aktuálne 79. hráčky svetového rebríčka v prvom kole bude trápiaca sa Rumunka Monica Niculescuová. Tieto dve hráčky sa už vo Wimbledone stretli. Stalo sa tak už pred deviatimi rokmi a z postupu do druhého kola sa vtedy po trojsetovej bitke tešila rumunská tenistka. V jej prospech hovorí aj vzájomná zápasová bilancia s Magdalénou Rybárikovou, v ktorej vedie 4:2. Pri súčasnej forme oboch hráčok je však jasnou favoritkou slovenská tenistka.

Treťou Slovenkou v pavúku ženskej dvojhry na treťom grandslame roka je Jana Čepelová. Súčasná slovenská rebríčková trojka nemá v tejto sezóne ideálnu formu, no na tráve a vo Wimbledone sa jej zvykne dariť. Od roku 2012, keď sa na londýnskej „posvätnej“ tráve predstavila premiérovo, sa jej len raz stalo, že by nezvládla prvé kolo. Navyše, vo Wimbledone si pripísala už niekoľko cenných skalpov. Zdolala tu napríklad Rumunku Simonu Halepovú či španielsku tenistku Garbiñe Muguruzovú Blancovú. Súperkou zverenky Martina Zathureckého v prvom kole bude Francúzka Caroline Garciová. Paradoxom je, že práve Garciová vyradila Čepelovú na poslednom turnaji pred Wimbledonom, keď ju nepustila do štvrťfinále podujatia na Mallorce. Pre tieto dve tenistky to bol vôbec prvý vzájomný zápas, ktorý si tak po niekoľkých dňoch zopakujú. Jana Čepelová nebude favoritkou, no jej víťazstvo by napriek veľkému rozdielu v rebríčkovému postaveniu nebolo až takým veľkým prekvapením.

Kvarteto slovenských ženských tenistiek na grandslamovom turnaji vo Wimbledone dopĺňa Kristína Kučová. Tá po vydarenej minulej sezóne prežíva v tomto roku veľké trápenie a od začiatku roka vyhrala v hlavnej súťaži niektorého z turnajov len dva zápasy. Rodáčku z Bratislavy trápia od začiatku roka pretrvávajúce zdravotné problémy a po Wimbledone dokonca zvažuje operáciu. Dokonca na tráve vyhrala za posledných sedem rokov len da zápasy. Do prvého kola Wimbledonu dostala 27-ročná Kučová prijateľnú súperku, ešte len čerstvo 17-ročnú Rumunku Biancu Vanessu Andreescuovú. Tá vo finále kvalifikácie vyradila ďalší slovenský talent Viktóriu Kužmovú. Miernou favoritkou je Kristína Kučová, avšak výkon rumunskej tenistky je veľkým otáznikom.

V mužskej časti pavúka nájdeme len dve slovenské mená. Z nich bude väčšiu pozornosť pútať skúsenejší Martin Kližan. Onedlho 28-ročný Bratislavčan sa rovnako ako Kristína Kučová potýka s výpadkom formy. No a navyše, tráva nepatrí medzi Kližanove obľúbené povrchy. Od roku 2011 na nej zo šestnástich zápasov vyhral len štyri. Vo Wimbledone dokonca vo svojej kariére vyhral len jediný duel a aktuálne tu ťahá štvorzápasovú sériu prehier. Aby toho nebolo málo, súperom slovenského ľaváka v prvom kole bude jeden z najväčších favoritov na titul a trojnásobný víťaz tohto podujatia Srb Novak Djokovič. Kližan však už niekoľkokrát v kariére ukázal, že v zápasoch, v ktorých je veľkým outsiderom, sa dokáže vybičovať k skvelému výkonu.

Len v tomto roku na Australian Open potrápil Stana Wawrinku a na Roland Garros zasa Andyho Murrayho, s ktorými zviedol päťsetové bitky. Proti Novakovi Djokovičovi však doposiaľ v troch vzájomných dueloch získal len jediný set. Veľké šance sa tak Kližanovi proti bývalej svetovej jednotke nedávajú, slovenský ľavák sa však pokúsi tenistovi Andreho Aggasiho tento zápas čo najviac znepríjemniť.

Posledným slovenským zástupcom vo dvojhre na treťom grandslamovom turnaji roka je Norbert Gombos. 27-ročný rodák z Galanty si odkrúti veľkú premiéru v hlavnej súťaži trávnatého grandslamu v súboji proti nevyspytateľnému Talianovi Andreasovi Seppimu. Slovák toho na tráve vo svojej kariére príliš veľa neodohral a práve v tomto roku zaznamenal všetky tri svoje doterajšie víťazstvá na tomto povrchu. Aktuálna sezóna vychádza Norbertovi Gombosovi pomerne slušne, aj keď v posledných týždňoch sa predsa len trochu trápi. Na druhej strane, forma Andreasa Seppiho má ďaleko od dôb, keď mu patrilo vo svetovom rebríčku 18. miesto. Prípravu na jeden z najslávnejších turnajov však zobral veľmi svedomito a na tráve stihol v tomto roku odohrať už osem zápasov na troch turnajoch. Na tom poslednom v tureckej Antalyi to dokonca dotiahol až do semifinále. Pre Norberta Gombosa s Andreasom Seppim to bude premiérový vzájomný duel, v ktorom bude miernym favoritom Talian.

FOTO: Instagram/Cibulková