Maria Šarapovová, bývalá svetová jednotka, sa po 15 mesiacoch dištancu za porušenie antidopingových pravidiel predstavila na turnaji kategórie WTA Premier v Stuttgarte. Na turnaj dostala od organizátorov voľnú kartu, čo u viacerých tenisových osobností vyvolalo kritiku.

Ruská tenisová ikona v marci roku 2016 zvolala mimoriadnu tlačovú konferenciu, na ktorej oznámila, že mala pozitívny dopingový test na látku s názvom meldonium. Šarapovová si údajne neprečítala informáciu o zmenách od Svetovej antidopingovej agentúry, ktorá pridala meldonium na zoznam zakázaných látok v decembri v roku 2015. Hrozil jej zákaz štartu až štyri roky, nakoniec jej bola suspendácia skrátená na 15 mesiacov.

Viacero tenisových osobností nesúhlasilo s voľnými kartami, ktoré Maria dostáva od organizátorov rôznych turnajov. Prevláda názor, že ako športovkyňa s pozitívnym dopingovým nálezom by nemala dostať šancu hrať veľké turnaje, ale mala by začínať od nuly. Kriticky sa vyjadrili aj popredné osobnosti ženského aj mužského tenisu, ako Strýcová, Cibulková, svetová jednotka Andy Murray či Roberta Vinciová, s ktorou sa ruská tenistka stretla práve v Stuttgarte v jej prvom zápase od ukončenia dištancu. Práve jej niekdajšia obdivovateľka Bouchardová poriadne skritizovala vzniknutú situáciu. „Nemyslím si, že je to správne, pre mňa je podvodníčka. Takémuto človeku by sme už nemali dovoliť ďalej športovať. Je to nefér voči ostatným hráčkam."

Vyjadrenie Eugenie Bouchardovej na voľné karty pre Šarapovovú.

Jej prvý zápas po 15 mesiacoch prinášal mnoho otáznikov. Bolo otázne, či sa dokáže Šarapovová vrátiť medzi elitu hneď na prvom turnaji. Očakávalo sa, že jej bude chýbať zápasová prax a o výsledku rozhodne aj nervozita. Bývalá svetová jednotka sa však ukázala ako veľká šampiónka a Vinciovú zdolala v dvoch setoch 7:5, 6:3. V druhom kole sa stretla s krajankou Jekaterinou Makarovovou, ktorú zdolala jasne 7:5, 6:1. Vo štvrťfinále suverénne vyhrala nad Estónkou Anett Kontaveitovou 6:3, 6:4. Jej sen o štvrtom titule zo Štuttgartu sa rozplynul po semifinálovej prehre s Francúzkou Kristínou Mladenovičovou, ktorá hrá túto sezónu vo skvelej forme. Mladej tenistke podľahla v troch setoch po výsledku 3:6, 7:5, 6:4.

Do rebríčka jej tak po semifinálovej účasti pribudlo 185 bodov, ktoré ju vyšvihli z nuly hneď na 257. miesto na svete. Očakáva sa, že ruskej kráske bude stačiť už len pár turnajov na to, aby sa expresne vrátila medzi svetovú elitu. Najbližšie sa predstaví na turnajoch v Madride a Ríme, kde od organizátorov taktiež dostala voľné karty.

FOTO: Facebook/ Porsche Tennis Grand Prix