Sagan odštartoval sezónu v Austrálii. Následne mal na programe okrem jeho obľúbených severských klasík aj klasiky ardenské. Poďme sa spätne ozbrieť za úvodom sezóny trojnásobného svetového šampióna.

Líder tímu Bora–hansgrohe hľadá v tejto sezóne svoju stratenú formu, no nie a nie ju nájsť. V tomto ročníku má na svojom konte len jedno víťazstvo a špekuluje sa, či to nie je začiatok konca pre žilinského rodáka. Svoje jediné prvenstvo zaznamenal v tretej etape pretekov Tour Down Under. Za poklesom formy môže stáť ešte stále pád z minuloročnej Tour de France a taktiež choroba pred začiatkom klasikárskej sezóny, ktorá mu takmer znemožnila štartovať na etapovom podujatí Tirreno–Adriatco a neskôr aj na klasike Miláno–Sanremo.

Práve na Sanreme Peter ukázal svoju veľkú vytrvalosť a možno aj prekvapil mnohých expertov či pretekárov v pelotóne. Na stúpaní Poggio bol so Julianom Alaphilippom jednoznačne najsilnejší a potiahol čelnú skupinu na hranicu tristo metrov pred cieľom, kde už od vyčerpania a možno aj prekvapenia nestihol nástupu ostatných jazdcov vzdorovať. Napokon obsadil štvrté miesto.

Na pretekoch E3 BinckBanck Classic Peter neoslnil a skončil sedemnásty. Na Gent-Wevelgem, ktoré v minulosti vyhral trikrát a radí sa medzi rekordných víťazov, zaznamenal svoj vôbec najhorší výsledok. Peter tvoril preteky, ale sily mu nestačili na to, aby sa zapojil do boja o víťazstvo a skončil až na 32. mieste.

Nevyšla mu ani belgická monumentálna klasika Okolo Flámska, ktorú vyhral v roku 2016. V závere mu chýbali sily a obsadil konečné jedenáste miesto.

Vrchol sezóny mal prísť týždeň po Flámsku. „Peklo severu“ Peter ovládol v minulej sezóne, takže očakávania fanúšikov vysoké. Na Paríž–Roubaixe 2019 bol Sagan architektom pretekov, chytal nástupy favoritov, dokonca sám útočil. Sedemnásť kilometrov pred cieľom bol v elitnej skupine s ďalšími štyrmi pretekármi. Nástupom však prekvapil Nils Politt, na ktorého bol schopný reagovať len Philippe Gilbert. Táto dvojica sa na velodróm v Roubaixe dostala s dostatočným náskokom pred stíhajúcim Yvom Lampaertom a bojovala o legendárnu dlažobnú kocku. V závere bol silnejší Gilbert a získal víťazstvo na štvrtom z piatich monumentov. Sagan už nejavil záujem v závere pretekov bojovať o štvrté miesto, na velodróme ho predbehol aj Sep Vanmarcke. Finišoval teda piaty.

Predstavil sa aj na ardenských klasikách. ale forma mu nedovolila dokončiť ani Amstel Gold Race a ani Valónsky šíp. Na Liége–Bastogne–Liége tak ani neštartoval.

29-ročný cyklista má ďalej na programe preteky Okolo Kalifornie, Okolo Švajčiarska, majstrovstvá Česka a Slovenska, no apotom už tradične Tour de France. Uvidíme, či sa Peťovi podarí získať siedmy zelený dres.

FOTO: Bettiniphoto/facebook Bora–hansgrohe