Hokejisti bratislavského Slovana sa po dvoch nelichotivých výsledkoch v susednej Viedni predstavili pred domácimi divákmi. Desivé skóre z posledných dvoch zápasov (0:16) si chceli vylepšiť a potrebovali získať aj body do tabuľky. Hoci sa im nedarilo, stále ich od play-off delili len dva.

Mali k tomu ideálnu príležitosť, privítali posledný tím celej súťaže Sibir Novosibirsk. Na stretnutí bolo vidno, že hrajú dva trápiace sa tímy. Lepšie začali slovanisti, v 11. minúte sa presadil Chad Rau. V druhej tretine však dostal Marek Čiliak gól od polky ihriska a o pár minút po chybe v obrane sa Sibir dostal do vedenia. V tretej tretine sa však dvoma presilovkovými gólmi Raua a Řepíka podarilo Slovanu otočiť priebeh stretnutia a napokon aj zvíťaziť.

„Veľmi ťažký zápas. Je pozitívne, že sme sa po dvoch inkasovaných góloch zomkli. Bojovali sme až do konca. Konečne nám vyšli presilovky v pravý čas. Takéto víťazstvo vôle sme už potrebovali. Dnes chválim celé mužstvo za odhodlanosť a bojovnosť, zaslúžene sme vyhrali,“ zhodnotil duel kouč domácich Vladimír Országh.

Práve nešťastný vyrovnávajúci gól nakopol súpera. Čo to spraví s gólmanom? „Nič. Hodil som to za hlavu. Gól bol môj. Puk išiel mimo bránky, mohol som ho nechať tak, alebo ísť do tej situácie inak. Stalo sa, chalanom som povedal, že to beriem na seba. Po tom druhom som si povedal, že už nedostanem gól a vyhráme. To sa nám aj podarilo,“ prezradil Marek Čiliak.

Víťazný gól strelil Chad Rau. Padol po darovanej presilovke. Tréner hostí Alexander Andriyevsky si po vyrovnaní na 2:2 zobral challenge. „Výsledok beriem na seba. S challengom som to riskol, zdalo sa mi, že puk bol už za čiarou. Nevyšlo to.“ Nasledovala presilovka, v ktorej práve jeden z kritizovaných legionárov rozhodol.

„Sám od seba očakávam viac, vedel som, že nehrám dobre. Podarilo sa mi dať dva góly, ale oba boli po skvelých prihrávkach od spoluhráčov. V druhej tretine sme dostali dva lacné, ale pozviechali sme sa ako tím a dokázali vyhrať,“ povedal Rau.

Jeho výkon vyzdvihol aj 41-ročný kouč belasých, ktorý kritizoval väčšinu legionárov. „Splnili to, čo od nich očakávame. Zo začiatku sme im chceli vyhovieť a dali ich spolu do útoku (Rau – Chipchura – Bailey). Potom sme k nim dali Lampera, aby sa to trochu oživlo. Rau dal dva góly, nie je silný korčuliar, ale je dobrý pred bránkou, čo dnes potvrdil a my toto od neho očakávame.“

Po viedenských dueloch je toto víťazstvo pre belasých ako vykúpenie. Ako tréner postupoval po katastrofálnych výkonoch a výsledkoch? „Sadli sme si a trochu sa porozprávali. Každý mal možnosť niečo povedať. Nebolo to hodnotenie iba tých dvoch zápasov. K takému mítingu by sme pristúpili tak či tak, akurát to vyšlo po viedenských dueloch. Padlo to vhod,“ vyzradil Országh.

Zlepšenie nálady priznal aj Čiliak: „Je úplne iná, museli sme to hodiť za hlavu. Chvíľu som sa bál, čo to s nami spraví. Zvládli sme to, som veľmi rád za celý tím.“

Ďalší ťažký zápas čaká slovanistov už zajtra. Do Bratislavy pricestuje Lokomotiv Jaroslavľ. „Máme veľmi nabitý program a úzky káder. Niektorí už v závere ťahali za sebou nohy a po zápase boli zničení, ale šťastní. A o tom to je, o tom je tím. Máme dva body a ideme ďalej. Potrebujeme opäť nejakú víťaznú šnúru.“

„Potrebujeme vyrovnať výkonov. Často po inkasovanom góle spadneme a nevieme sa zdvihnúť. Preto som na nich dnes hrdý, že to nezabalili. Počas zápasu sa povzbudzovali, žila aj striedačka. Keď vám nejde hlava, nejdú ani nohy, preto to bolo dnes dôležité. My môžeme zápasy vyhrávať len ako mužstvo,“ dodal Orsz'ágh

FOTO: Presilovka.sk / Alžbeta Takácsová