Na poslednej tlačovej konferencii Jána Kozáka zaznelo niekoľko zaujímavých, sporných aj interných informácií. Vybrali sme tie najdôležitejšie.

1.„Po zápase s Českom som celú noc nespal. Dvakrát som si pozrel jeho záznam a išiel som skontrolovať, či je všetko v poriadku. A zrazu som zistil, že chlapci sa práve vracajú späť na hotel zvonku. Veľmi ma to bolelo, ako keby ma niekto opľul alebo mi dal facku,“ potvrdil Ján Kozák informáciu o „nočnom výlete“ Martina Dúbravku, Michala Šullu, Norberta Gyömbéra, Ľubomíra Šatku, Milana Škriniara, Stanislava Lobotku a Vladimíra Weissa.

2.„Keď som sa Šatku pýtal, prečo porušil večierku, odpovedal mi, že išiel s kamarátmi. To znamená, že keď kamaráti skočia do vody, skočí aj on. S takýmito ľuďmi ja musím robiť a vy, novinári, ma kritizujete,“ prezradil Kozák argument mladého stopéra Dunajskej Stredy a tiež priblížil reakcie troch ďalších hráčov, ktorí porušili disciplínu. Dúbravka a Lobotka sa chceli odreagovať, Vladimír Weiss povedal, že nevie prečo išiel. „Lobotka začal s tým, že mal vo Vigu nahustený program, pričom hral sobota-sobota. Neuveriteľne nahustený program... Povedal, že nemal čas na odreagovanie. Hovorím mu: to znamená, že vo Vigu si to nedovolíš, nemáš čas, ale v reprezentácii, keď sa hrá v sobotu a v utorok, si dovolíš ísť sa odreagovať. Čudný pohľad na veci.“

3.„Mal som tri možnosti, ako riešiť situáciu. Mohol som sa tváriť, že som ich nevidel, skryť sa a čušať, ale to nie je môj štýl. Druhou možnosťou bolo všetkých zainteresovaných vyhodiť. Mohol som to urobiť? Siedmich, pričom štyria z nich majú vysokú kvalitu a slovenský futbal ich potrebuje. Bez Dúbravku, Škriniara, Lobotku a Weissa si neviem predstaviť budúcnosť. Nemáme taký široký záber ako v niektorých vyspelých krajinách, že by som si mohol vyberať z 50-tich hráčov. Takže som sa rozhodol pre tretiu alternatívu a ukončil som pôsobenie pri národnom tíme,“ prezradil najdlhšie slúžiaci a najúspešnejší tréner slovenskej futbalovej reprezentácie v histórii svoje myšlienkové pochody, ktoré vyústili v rozhodnutie rezignovať na funkciu.

4.„Keď alkohol vyprchá, zrazu hráč vníma, čo sa deje. Stoch už na letisku (po pristátí z Franúczska) vedel, že je zle. Ale ja sa naňho nehnevám, tímu pomohol," takto komentoval bývalý tréner Slovenska nezhody s Miňom Stochom, ktorého následne vylúčil z reprezentácie.

5.„Futbal je pre mňa to, ako keby dieťaťu zobrali obľúbenú hračku. Bude mi veľmi chýbať. A futbal by mal byť prioritou, snažili sme sa ho posúvať ďalej. No danú situáciu som vyhodnotil tak, že pre futbal bude najlepšie, keď skončím. Myslíte si, že peniaze, ktoré som dostával, nie sú pre mňa ako dôchodcu zaujímavé? Šport je však prioritou a chcem zostať slobodným človekom. To je pre mňa najviac v živote," uviedol Kozák príčinu, pre ktorú sa rozhodol odstúpiť.

6.„Nie je férové, že v novinách ste navrhli tri mená. A dokonca len jedného Slováka. Ľudia, my už nemáme iných trénerov? Nech má verejnosť širší záber, nech povie svoj názor. Čí záujem je to, aby bol určitý človek trénerom reprezentácie?" vyjadril sa Kozák na margo medializovaných kandidátov na post hlavného trénera.

7.Chodím po Slovensku a počúvam, že Slovenský futbalový zväz treba premaľovať na žlto-zelenú farbu. V Žiline sa dali na cestu biznisu. Vychovávajú, predávajú. Ale je to v poriadku. Prečo sa tí ľudia nestarajú o to, aby hráči, ktorých predajú, v novom klube aj hrali? hovoril 64-ročný kormidelník o problémoch, ktoré mali slovenskí futbalisti po prestupe z MŠK Žilina do zahraničia. Následne vysvetlil, ako pomohli Škriniarovi dva zápasy do vtedajšej základnej zostavy Sampdorie.

8.„Pán prezident (SFZ), budú problémy (po vymenovaní nového trénera - pozn.red.), ale ja ti pomôžem. My sme spolu niečo zažili," potľapkal Kozák veďla sediaceho prezidenta SFZ Kováčika.

9.„Načo nového trénera? Keď tam máme človeka, ktorý je v realizačnom tíme (Štefan Tarkovič - pozn. red.) už viac ako päť rokov. Je fundovaný, ľudský, jeden charakterný chlap. Aj som ho skúšal, viete, som stará filcka. Ale stále sa zachoval ako chlap," ospevoval Kozák svojho doterajšieho asistenta Tarkoviča, ktorý viedol mužstvo v zápase proti Švédsku.

10.„Prídem maľovať, mám dostatok času," zareagoval Ján Kozák na vyjadrenie ohľadne žlto-zeleného SFZ.

Týmito slovami uzavrel Ján Kozák tlačovú konferenciu: „Keď prídete do Košíc, ste vítaní. Aj keď tam nič nie je," vyobjímal sa s prezidentom zväzu, hovorkyňou a odišiel.

FOTO: Presilovka