Nestáva sa často, aby hráč za relatívne krátke pôsobenie zanechal v tíme i v srdciach fanúšikov takú silnú stopu. David Laliberté to však dokázal. Počas vyše ročnej nitrianskej kapitoly sa nezmazateľným písmom zapísal do histórie klubu a stal sa tamojším hokejovým fenoménom.

Bielo-modrí sa so svojou milovanou 16-kou lúčili pred včerajším domácim zápasom a bola to rozlúčka, ako sa patrí. David so svojou manželkou Marie a synčekom Éduardom ešte len prichádzali na ľad a tribúny už vstávali s prvým veľkým potleskom. Počas nasledujúceho ceremoniálu sa Kanaďan podpísal do pamätnej knihy mesta Nitra. Potom svetlá zhasli a diváci mohli na kocke sledovať zostrih Davidových pamätných gólov či majstrovských osláv, doplnených jeho komentárom o pocitoch a spomienkach. Na konci si s úsmevom nasadil nitriansku čiapku a rozlúčil sa poďakovaním v slovenčine. Fanúšikovia vytiahli krásne choreo a neutíchajúce „Laaliibertee“ sa nieslo celým štadiónom.

Pridali sa aj hráči

Priaznivci spustili obľúbený chorál symbolicky aj v 16. minúte prvej tretiny a pokračovali v ňom až do jej konca. Spievalo sa aj niekoľko minút pred koncom zápasu a nepretržite ešte dlho po ňom. Niektorí hráči v domácej šatni priznali, že si chytľavú melódiu pospevovali na striedačke spolu s divákmi. Dlho po zápase sa David nedostal zo štadióna. Ochotne sa podpisoval a fotil s ľuďmi, ktorí chceli získať poslednú spomienku na svojho miláčika.

Rozlúčkové video Lalibertého, ktoré sa pred zápasom premietalo na kocke

David Laliberté odohral v drese Nitry celkovo 77 zápasov vrátane základnej časti, play-off a Ligy majstrov. Strelil v nich 34 gólov a pridal 48 asistencií – dovedna tak nazbieral 82 bodov. V minulom ročníku získal okrem majstrovského titulu aj ocenenie pre najužitočnejšieho hráča play-off a bol najproduktívnejším hráčom celej finálovej série. Po vynútenom konci kariéry spôsobenom zranením sa teraz chystá na novú životnú etapu.

titulna fotka.jpg

FOTO: Facebook/HK Nitra/Rastislav Búgel

David, ako sa vám páčila rozlúčka, ktorú pre vás pripravili?

Veľmi. Nevedel som presne, čo mám očakávať. Vedel som len, že mi budú spievať. Bolo to dosť hlučné aj dosť dlhé, veľmi pekné. Mohol som tam byť aj so svojím synčekom, bola to zábava.

Boli aj slzy?

Skoro boli. Veľa k nim nechýbalo.

Čo vám dal hokej?

Určite pracovnú morálku. Musíte sa pravidelne pripravovať a musíte byť pripravený dobre a včas. Z môjho pohľadu je táto pracovná morálka dôležitá vec.

Bude ťažké dostať sa späť do bežného života bez hokeja?

Určite bude. Myslím, že prvý rok bude veľmi náročný. Bude mi to veľmi chýbať. Hlavne chvíle so spoluhráčmi a trénermi. Trávite spolu čas, cestujete spolu...Ten prvý rok bude naozaj ťažký. Zároveň ale musím myslieť na budúcnosť, svoje zdravie a dieťa. Myslím, že to bol krok, ktorý som musel urobiť.

FOTO: Facebook/HK Nitra/Rastislav Búgel