Držiteľ štyroch medailí z vrcholových podujatí v roku 2017 a trojnásobný laureát ankety Atlét roka 2017 Ján Volko povedal v rozhovore pre Presilovku počas galavečera Slovenského atletického zväzu, čo sa zmenilo v jeho kariére po prelomovej sezóne, predstavil ciele na najbližší rok a vysvetlil, ako zvláda kariéru profesionálneho športovca v kombinácii so štúdiom na vysokej škole.

Čo sa zmenilo vo vašej kariére po prelomovej sezóne?

Dúfam, že mňa to nezmenilo. Nechcem lietať v oblakoch. Ale zmenilo sa toho veľa po stránke finančného zabezpečenia – už sa nemusíme báť o sezónu. Teraz je podpora zo strany štátu taká, ako by mala byť. Akékoľvek športové talenty však treba podporovať nielen po tom, čo dosiahnu nejaký výsledok, ale práve vtedy, keď sa k nemu snažia dopracovať. Vo veku 15-17 rokov je podpora dôležitá, bez nej to nejde.

Myslíte si, že vaše tohtoročné úspechy môžu pomôcť k zlepšeniu podmienok na atletiku?

Dúfam, že sa niečo zmení. Ale myslím si, že moje úspechy na to nebudú stačiť. Musí prísť niekto, kto má prostriedky a možnosti, aby začal stavať štadióny. Je potrebné si uvedomiť, že na Slovensku existujú aj iné športy ako futbal a hokej.

Prípravu na novú sezónu 2018 ste odštartovali vysokohorským sústredením v Tatrách. Čím sú tréningy v takomto prostredí prínosné?

Vo vysokej nadmorskej výške je oveľa väčšia tvorba červených krviniek. Každá túra sa skladá z množstva posilňovacích cvičení, pri výstupoch sa spevňujú kolená aj členky.

14. novembra odchádzate na sústredenie do juhoafrického Potchefstroome, kde pobudnete do 8. decembra. Na čo sa plánujete zamerať?

Momentálne sa nachádzame vo fáze prípravy, keď beháme veľa objemov, takže v tom budeme pokračovať. Ďalej takisto tempové tréningy. Bude to hrubá príprava. V Afrike sa ešte nebudeme dostávať do tých najvyšších rýchlostí.

Náročné obdobie momentálne prežívate aj v škole...

Je to ťažké. Nie vždy sa dá úplne zvládať kariéra profesionálneho atléta a zároveň aj štúdium na vysokej škole. V súčasnosti sa viac zameriavam na atletiku, pretože študovať môžem aj po tridsiatke, čo sa o behu povedať nedá. Snažím sa však zvládať oboje.

volko2.jpg

FOTO: Presilovka

Aký ste študent?

Doteraz mi to celkom išlo. Teraz je to náročnejšie, absolvujem najťažší semester. Uvidíme, ako budem pokračovať ďalej.

Nemôžete mať individuálny študijný plán?

Na Slovensku neexistuje individuálny študijný plán, čo je trochu nepochopiteľné. Profesionálny športovec v podstate nemá šancu študovať vysokú školu. Stačí si zobrať príklad z vedľajších krajín, ktoré to ponúkajú. Dokonca ešte študentovi i zaplatia.

Je evidentné, že veľa voľného času nemáte. Keď sa však nejaký naskytne, ako ho najradšej trávite?

Také normálne veci. Film, dobrá kniha alebo idem s kamarátmi von.

Kedy vás čaká premiérový štart v novej sezóne?

Priznám sa, že ešte neviem. Pravdepodobne to bude až po novom roku.

Vaše priority na nasledujúcu atletickú sezónu?

Halové majstrovstvá sveta a vonku majstrovstvá Európy.

S akými ambíciami pôjdete na majstrovstvá Európy 2018, vrcholné podujatie budúceho roku?

S finálovou účasťou na dvojstovke by som bol maximálne spokojný. Budem však spokojný aj s čímkoľvek, čo sa priblíži osobným rekordom, prípadne ich prekoná.

Budú sa v novej sezóne zlepšovať výkony a osobné maximá už náročnejšie?

Už aj pred rokom som hovoril, že túto sezónu bude ťažké posúvať limity, našťastie sa to podarilo. Teraz to bude ešte dvojnásobne ťažšie, keďže sa dostávam k svojim hraniciam. Ale na druhej strane, neviem povedať, kde sú a kedy prídu.

FOTO: Presilovka