Minulý mesiac sme priniesli článok s gólovými pesničkami, ktoré znejú na štadiónoch našej Tipsport ligy. Opäť tu máme hudobnú hitparádu, tentoraz venovanú klubovým hymnám.

Oficiálne či neoficiálne, obľúbené aj menej obľúbené, vydarenejšie, ale aj také, na ktoré sú rozličné názory. Väčšina má starší pôvod, no niektoré sa dodnes nesú štadiónom pri domácich zápasoch a fanúšikovia si ich s radosťou zaspievajú. Ktorá je tá vaša?

Prečítajte si tiež: Gólové pesničky v Tipsport lige

Košice

Pozíciu akejsi neoficiálnej víťaznej hymny už dlhé roky zastáva v Košiciach Mandarinka Darinka. Oceliari sa ale okrem toho môžu pochváliť aj vcelku vydarenou skladbou, ktorej text napísal Andy Ďurica. Ten sa na naspievaní piesne „Bez krídel" podieľal spolu s Petrom Bičom, Rasťom Kopinom, Ivom Bičom, Mirom Džunkom, Jánom Spišákom a Adamom Ďuricom. Svojou troškou prispeli v refréne aj hráči HC Košice. Pieseň vznika v roku 2009, ktorý bol pre východniarov majstrovským a zároveň prvým rokom zo „zlatého hetriku." Pekné video ponúka aj rôzne archívne zábery z histórie košického hokeja.

Poprad

Popradská produkcia je pomerne bohatá. Oficiálnu hymnu má na svedomí raper Ego zo skupiny Kontrafakt. Skladba patrí určite medzi to vydarenejšie, čo naša súťaž ponúka a túto hecovačku sprevádza aj video v hlavnej úlohe s popradskými hokejistami. Zábery zo zápasov strieda populárny bojový tanec „haka" v podaní samotných hráčov. A že popradským kamzíkom to hrá nielen na ľade, ukázali aj v karaoke videu k známej rockovej pecke od AC/DC Thunderstruck. Hymna to síce nie je, no hráči rozhodne pobavili. Do tretice ešte jedna pieseň, ktorá znela pod Tatrami o čosi dávnejšie.

Martin

K martinskému klubu sa viažu dve pesničky. Chytľavejšia i populárnejšia je nepochybne tá staršia od skupiny Rebro. Okrem toho je tu ešte aj Martinská hokejová pieseň od Ľuba Jankoviča.

Banská Bystrica

„My sme barani, máme tvrdé čelá..." Banskobystrická hymna v podaní Mariána Greksu znie pred zápasmi pod Urpínom už dlhé roky, jej vznik sa datuje ešte do obdobia po postupe do Extraligy. A je bezpochyby jednou z najlepších v lige. Je rýchla, tvrdá a dokáže správne nabudiť. K štýlu „baranov" sa perfektne hodí.

Zvolen

Prvý zvolenský titul v roku 2001 priniesol okrem veľkej eufórie aj tento hit, ktorý má na svedomí azda najznámejší rozhlasový „Stredoslovák" Štefan Skrúcaný. Dnes už možno vyznie trošku úsmevne, no fanúšikovia pod Pustým hradom si ho stále radi zaspievajú a po niekoľkých rokoch ho môžete na zvolenskom zimáku opäť počuť pred zápasmi tak, ako bývalo kedysi zvykom. Nedávno sa navyše dočkal novej, mierne upravenej verzie a živého podania pri príležitosti osláv 80. výročia pôsobenia klubu. V texte nájdeme okrem Pustého hradu, Hrona či Slatiny aj honelníkov z lazov, cmar alebo žinčicu - jednoducho všetko, čo má mať správna hymna stredoslovenského tímu.

Nitra

Veľkej obľube sa teší nitrianska hokejová hymna od skupiny Gorgoija. Tá prišla na svet ešte v časoch, keď sa pod Zoborom preháňal napríklad aj Ľubomír Kolník. Pred domácimi zápasmi má svoje tradičné miesto, a najmä jej refrén si fanúšikovia radi zborovo zaspievajú.

Trenčín

Aj túto hymnu možno počuť na štadióne pri domácich zápasoch a jej refrén patrí ku chorálom trenčianskych priaznivcov. Ako väčšina podobných pesničiek, vznikla v období najväčších extraligových úspechov, teda v časoch, keď sa Dukla nachádzala na úplne opačných tabuľkových priečkach než v súčasnosti. V srdciach fanúšikov slávneho klubu má určite svoje miesto.

Žilina

Prvé dve žilinské pesničky sa nesú v podobnom duchu - majú rockový charakter a dominuje chytľavý rytmus a melódia. Prvá od Rastislava Podrackého a Petra Bažíka je mladšia, druhá vznikla o čosi dávnejšie v období po žilinskom triumfe v roku 2006. Okrem toho sme vybrali aj výtvor žilinského fanúšika, ktorý sa rozhodol venovať svojím vlkom gitarovú skladbu. Podľa jeho slov ho inšpirovala návšteva zápasu a na druhý deň ráno mu v hlave skrsol nápad na text.

Liptovský Mikuláš

A na záver tento ľúbozvučný kúsok z Liptova...

FOTO: youtube.com