Patrí medzi najúspešnejšie atlétky v histórii samostatného Slovenska. Jej dominantnou traťou bola osemstovka, z ktorej má bronz z európskeho šampionátu v Barcelone 2010. Najviac si však cení piate miesto z 1500-metrovej trate z olympijského Londýna. Lucia Hrivnák Klocová pred pár mesiacmi ukončila aktívnu kariéru. Nielen o nej sme sa s 33-ročnou Martinčankou porozprávali.

V tejto sezóne ste sa rozhodli ukončiť aktívnu kariéru. Bolo to ťažké rozhodnutie? Aký to bol pocit rozlúčiť sa s niečím, čo ste robili odmalička?

Určite toto rozhodnutie nenastalo zo dňa na deň, ale predchádzalo tomu viacero skutočností. Jednak zlý zdravotný stav, ktorý sa v podstate ťahal celý predchádzajúci rok, až to vyústilo do toho, že keď som sa konečne dala do poriadku, tak prišlo tehotenstvo a viac-menej sa problém vyriešil sám. Nechcela som to rozhodnutie spraviť takto. Chcela som sa rozlúčiť na pretekoch – buď halových, alebo na krosových majstrovstvách Európy a nie takouto formou, ale ešte všetkým dňom nie je koniec.

Mohlo by vás zaujímať: Najmladší víťaz ankety Atlét roka Ján Volko: Som potešený, že moje výkony takto ocenili

Takže momentálne sa venujete najmä svojej rodine, keďže ste čerstvou mamičkou...

Áno, venujem sa rodine a trénujem dve malé detičky, takže to sú dve také náhrady za moju drinu.

Počas svojej aktívnej kariéry ste sa venovali najmä tratiam 800 a 1500 metrov. Vidíte na Slovensku nejaké svoje nástupkyne či nástupcov, ktorí by vás v nasledujúcich rokoch mohli v reprezentácii nahradiť?

Je pravda, že za posledný rok som to príliš nesledovala, ale viem, že môj tréner má teraz dvoch kvalitných zverencov, či už je to Gabika Gajanová alebo Aďo Paulíny, jeden na 800, druhý na 1500 metrov. Takže je to taký zlatý stred, že aj-aj, ale uvidíme, ako im to pôjde. Sú ešte len na začiatku cesty a ešte toho majú veľa pred sebou.

V kariére ste dosiahli viacero zaujímavých umiestnení, získali ste aj niekoľko medailí. Ktorý z úspechov si najviac vážite alebo na ktorý moment z vašej kariéry máte najkrajšie spomienky?

Tých úspechov bolo viac. Pokiaľ ja som presvedčená, že som do toho dala 100%, čo som vždy dala, tak každý je pre mňa rovnocenný. Ale v tej seniorskej kategórii bolo asi ťažšie presadiť sa, ako v tej dorasteneckej alebo juniorskej. Zo seniorskej kariéry, keď nerátam ME do 23 rokov, tak beriem tú bronzovú medailu z Barcelony 2010, čo bol pekný úspech. Ale keďže olympiáda je pre každého športovca vrcholom, tak londýnske piate miesto na 1500 metrov, hoci som sa väčšinu kariéry venovala „osemstovke“, je pre mňa minimálne vyrovnané tej Barcelone.

Plánujete sa nejakým spôsobom vrátiť k atletike? Napríklad trénerskou alebo manažérskou cestou?

Tak ja som zatiaľ ukončila dráhovú kariéru. Ale keďže som atletiku začínala krosmi, tak nevylučujem ani toto pokračovanie, pretože behy v prírode ma bavia čoraz viac. Nie na ceste, ale v skutočnom teréne. Takže uvidíme, ako to bude po druhom pôrode, ako bude telo vládať a ktorým smerom sa to uberie. Nejakým spôsobom by som sa vrátiť chcela, ale nechám to všetko na zdravotný stav, či budem mať tú možnosť.

O mesiac sa v Šamoríne začínajú majstrovstvá Európy v krose. Čo pre slovenskú atletiku znamená takéto podujatie?

Tým, že som ambasádorka, je to pre mňa veľká česť, že tieto ME sú na Slovensku a že sa tohto podujatia budem môcť zúčastniť aspoň takouto formou, keď už to nevyšlo po bežeckej stránke. Myslím si, že je to pre Slovensko pekná reklama tým, že v Šamoríne máme krásny areál pre viaceré druhy športov, nielen pre tie atletické. Dúfam, že tam uvidíme kvalitné výkony hlavne našich športovcov, že budú mať aj oni pekný zážitok a toto podujatie prinesie pre nás Slovákov napokon veľkú spokojnosť.

Šéftréner zväzu Martin Pupiš sa vyjadril, že by bol veľmi spokojný, ak by sme sa v Šamoríne dočkali aspoň jedného umiestnenia do prvej tridsiatky. Vidíte tam potenciál aj na nejaký lepší výsledok?

To je ťažko povedať. Ten kros je veľmi nevyspytateľný. A ja teraz neviem, či by som si po tom roku nie príliš aktívneho sledovania atletiky trúfla tipnúť nejaký cieľ. Ale dúfam, že každý športovec dá zo seba všetko a bude so svojím výkonom spokojný. Myslím si, že to je niekedy viac ako nejaké umiestnenie, pretože športový výkon môže ovplyvniť viacero vecí. Od počasia, cez zdravotný stav, ale aj momentálny, ako sa ten športovec vyspí a aká je konkurencia v ten deň. Takže uvidíme, ja dúfam, že nám to vyjde a že sa splní aspoň Pupišova ambícia, ktorú má.

Foto: Presilovka