Fínom sa to podarilo. Na majstrovstvách sveta zdolali Kanadu aj po druhý raz a opäť s rovnakým skóre 3:1. Suomi zopakovali triumf z roku 2011, keď sa šampionát organizoval na Slovensku.

Fíni po víťaznom finále ochotne a s radosťou rozdávali rozhovory. Miika Koivisto, 28-ročný obranca Dinama Moskva, bol nesmierne šťastný. Na krku sa mu už trblietala zlatá medaila. „Neviem, či to bol náš najlepší zápas na turnaji. Dôležité je, že sa nám podarilo zdolať Kanadu," povedal Koivisto.

„Byť majstrom je jednoducho neskutočné," týmito slovami opisoval svoj prvý majstrovský triumf na medzinárodnej scéne.

medaila_finsko.png FOTO: Matt Zambonin/HHOF-IIHF Images

Podľa Koivista o oslavách triumfu rozhodnú mladí hokejisti reprezentácie. On by si rád vychutnal dobré jedlo a možno niečo k tomu, povedal so širokým úsmevom na tvári.

Kristian Kuusela patril tiež medzi kľúčové postavy fínskeho úspechu. 36-ročný matador si užil premiérový titul na svetovom šampionáte. Vo svojich odpovediach nezabudol vyzdvihnúť kvality kapitána Marka Anttilu a jeho prínos pre tím. „Pre mňa nie je Anttila o góloch. Samozrejme, že boli dôležité, no skvelé bolo sledovať, ako viedol tím aj mimo ľadu, nielen počas zápasov. Dodával nám sebavedomie, identitu a to, že skóroval, je len jeho plus," vysvetlil Kuusela dôležitosť kapitána Fínska Marka Anttilu, ktorý vo finále strelil dva góly.

anttila.png FOTO: Andre Ringuette/HHOF-IIHF Images

Ako oslávi víťazstvo na majstrovstvách sveta hokejista fínskej Tappary? Víno, pivo alebo niečo iné? „Čokoľvek," odpovedal 36-ročný útočník s úsmevom.

Ktorými slovami by vystihol celý šampionát? „Svetová trieda," uzavrel Kuusela.

FOTO: Andre Ringuette/HHOF-IIHF Images