Dnešný deň, 6. marec, má pre tenis už piaty rok za sebou špeciálny význam. Je totiž Svetovým dňom tenisu (World Tennis Day). Tento deň oslavujú fanúšikovia po celom svete, ale najmä hráči a hráčky, ktorí sa snažia tenis ešte viac spopularizovať vo svete.

V rámci sviatku bieleho športu sa dnes večer v New Yorku, v známej Madison Square Garden, uskutoční exhibícia, na ktorej sa zúčastnia nielen súčasné tenisové hviezdy, ale aj také legendy, ako domáci miláčik Andy Roddick či nehrajúci kapitán austrálskeho daviscupového tímu Lleyton Hewitt. Zo stále aktívnych hráčov nebude chýbať finalistka Australian Open 2017 Venus Williamsová, minuloročná kráľovná parížskej antuky Garbiñe Muguruzová Blancová, Japonec Kei Nišikori, „zlé dieťa“ austrálskeho tenisu Nick Kyrgios či aktuálne najlepší americký tenista Jack Sock.

Tenis je mimoriadne populárnym športom s bohatou históriou. Objavil sa už na prvých novodobých olympijských hrách v gréckych Aténach v roku 1896. Zaujímavosťou je, že práve tenis bol jedným z prvých olympijských športov, v ktorom mohli o medaily bojovať aj ženy. Stalo sa tak už v roku 1900. V roku 1924 však tenis z programu olympijských hier zmizol. Na jeho návrat sa čakalo dlhých 64 rokov, po ktorých sa opätovne objavil na OH v kórejskom Soule. Ženskú súťaž tu vtedy ovládla Nemka Steffi Grafová, ktorá v tom roku zvíťazila aj na všetkých štyroch grandslamových turnajoch. Víťazom mužskej dvojhry sa stal reprezentant Československa a súčasný nehrajúci kapitán slovenskej daviscupovej reprezentácie Miloslav Mečíř. Ten vo finále zdolal Američana Tima Mayotteho 3:1 na sety.

Svetový deň tenisu je dnes veľkou témou aj na sociálnych sieťach. Priaznivci aj samotní hráči a hráčky si ho pripomínajú prostredníctvom príspevkov s hashtagom #WorldTennisDay.

Na spomínanú exhibíciu v Madison Square Garden sa teší aj Španielka Garbiñe Muguruzová Blancová

Čo pre vás znamená tenis?

FOTO: twitter/InteBNLdItalia