Tretí najstarší permanentný okruh sveta, ktorý Taliani volajú „La Pista Magica“, hostil VC Talianska od vzniku šampionátu každý rok len s jedinou výnimkou. Autodromo Nazionale Monza sa radí k tratiam, ktoré sú všeobecne obľúbené medzi jazdcami i fanúšikmi a to nielen pre jej kombináciu rýchlych a technických pasáží, ale aj pre neopakovateľnú atmosféru, ktorú každoročne vytvoria početní návštevníci, najmä priaznivci stajne Ferrari, zvaní Tifosi.

Okruh neďaleko Milána bol postavený v priebehu šiestich mesiacov v roku 1922. Milánsky automobilový klub, ktorý stavbu financoval, dal vybudovať hneď niekoľko variant, vrátane klopenej dráhy dlhej viac ako desať kilometrov. Práve na nej sa rozvíjal automobilový priemysel Milána a padali rýchlostné rekordy. Bezpečnosť však nebola na vysokej úrovni, čo si vyžiadalo sedem ľudských životov len do doby, kým na túto trať prvý raz zavítala Formula 1. Bolo to v roku 1950, v jej premiérovej sezóne, a jazdilo sa už na prestavanej verzii, ktorá bola oproti pôvodnej skrátená len na šesť kilometrov.

Postupom času bol pôvodný profil zmenený celkovo deväť ráz, naposledy v roku 2000. Prestavby boli realizované z dôvodu zvýšenia bezpečnosti, ale taktiež, aby sa trať prispôsobila meniacim sa technickým parametrom aut, zvyšujúcemu sa počtu divákov či novinárom. Aj napriek týmto snahám majiteľov okruhu tu však zomrelo ďalších dvanásť ľudí, vrátane Alberta Alscariho, Jochena Rindta či Ronnieho Petersona.

21277824_1695407683826315_681215045_o.jpg FOTO: Facebook/AutodromoNazMonza

Okruh, ako ho poznáme dnes, má dĺžku 5,793 km. Aby bola prekročená zvyčajná hranica 300 km v rámci pretekov, je potrebných odjazdiť 53 kôl. Zatiaľ najrýchlejší meraný čas na jedno kolo si pripísal Rubens Barrichello (2004, Ferrari) a to s hodnotou 1:21.046. V profile trate sú zaradené taktiež dve DRS zóny. Prvá sa nachádza v úseku medzi zákrutami 7 a 9, pričom zahŕňa aj veľmi miernu zákrutu osem. Druhá je už tradične na rovinke štart/cieľ.

Okruh patrí medzi tie, na ktorých majú jazdci viac nohu na plyne než na brzde. Jednou z hlavných príčin tohto faktu je určite to, že je tvorený len jedenástimi zákrutami.

21267419_1695407670492983_974898831_o.jpg FOTO: Facebook/AutodromoNazMonza

Fanúšikovia vytvárajú rok čo rok neopakovateľnú atmosféru najmä pre domáce Ferrari, ktorému sa tejto trati tiež mimoriadne darí. Za históriu F1 si tu pripísalo až osemnásť triumfov, pričom druhý v poradí, McLaren, ich má len desať. V historických rebríčkoch medzi jazdcami dominuje Michael Schumacher s piatimi víťazstvami, o jedno menej má na svojom konte Nelson Piquet. Vyrovnať sa tomuto úspešnému brazílskemu jazdcovi budú mať možnosť Sebastian Vettel (Ferrari) i Lewis Hamilton (Mercedes). Pre Vettela je Monza bezpochyby špeciálnym miestom, keďže si tu v sezóne 2008 po senzačnej jazde v monoposte Toro Rosso pripísal prvé víťazstvo v F1.

Predposledný raz v tomto roku budú Formulu 1 sprevádzať aj GP3 a Formula 2. Po víkende v Monze majú oba šampionáty jasných lídrov. V GP3, v ktorej sa črtal sľubný súboj o titul šampióna, už jasne dominuje George Russell (ART Grand Prix, Mercedes), vo Formule dva si svoj náskok opäť poistil Charles Leclerc (Prema, Ferrari), no i tak nám obe série určite ponúknu množstvo napínavých súbojov a možno aj nečakaných prekvapení – minulý rok pred domácimi fanúšikmi vyhral Antonio Giovinazzi (Prema, Ferrari), pričom štartoval z posledného miesta!

Monza sa vždy vyznačovala prevažne suchým a teplým počasím a inak by to nemalo byť ani tento víkend. Obhajca z minulého roka, Nico Rosberg, bude na trati, samozrejme, chýbať, no to iste neuberie na atraktivite pretekov, keďže sa blížime do poslednej tretiny ročníka 2017 a boj o majstra sveta sa len viac dramatizuje, keďže Lewisovi Hamiltonovi sa podarilo znížiť náskok na Vettela len na sedem bodov. Už v nedeľu zistíme, či dokáže misky váh nakloniť na svoju stranu alebo, naopak, jazdec Ferrari urobí ďalší dôležitý krok k zisku svojho piateho titulu.

Program – Formula 1

02.september (sobota)– FP3: 11.00 – 12.00, kvalifikácia: 14.00 – 15.00

03.september (nedeľa) – preteky: 14.00

Program – Formula 2

02.september (sobota) – preteky 1: 16.00

03.september (nedeľa) – preteky 2: 10.15

Program – GP3

02.september (sobota) – preteky 1: 17.50

03.september (nedeľa) – preteky 2: 09.00

FOTO: Facebook/AutodromoNazMonza