Po tom, ako zaznela siréna, sa celý štadión otriasal v základoch. Detroit porazil New Jersey. Nebolo to významné víťazstvo hodné Stanley Cupu. Napriek tomu to bol pre organizáciu Red Wings výnimočný večer. Kapitán tímu Henrik Zetterberg odohral svoj tisíci zápas a zároveň posledný v Joe Louis Arene. Detroit v nej ukončil sezónu, ale aj svoju 26-ročnú sériu postupov do vyraďovacích bojov. S novou sezónou a na novom štadióne sa začne písať ďalšia kapitola klubovej histórie. Avšak po spanilej jazde a dobe veľkých hráčov by mohla nastať temnejšia éra. Éra bez play-off.
Prestavba za pochodu
Draftové voľby 80-tych rokov a predovšetkým hviezdne obdobie Yzermana katapultovalo Red Wings na začiatok neuveriteľnej cesty, ktorá trvala štvrťstoročie. Detroit bol v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi, keď 12 sezón skončil v základnej časti, ako vymenený. Pravidelne postupoval do play-off, v ktorom stupňoval kvalitu svojich výkonov. S pribúdajúcimi účasťami vo vyraďovacích bojoch stúpala sláva tímu.
Základom úspechu klubu bol prepracovaný systém draftu. Už vtedy organizácia schopne vyberala hráčov, vychovávala a postupne ich začleňovala do zostavy. Iných zase dokázala v správny čas vytrejdovať za nové posily. Ani o hviezdy nebola núdza. Prichádzali z voľného trhu hráčov, výmenami alebo vzšili z draftovaných mladíkov.
foto: facebook/ Detroit Red Wings
Starostlivý prístup, či už generálnych manažérov alebo trénerov k príprave tímu a prestíž dynastie dovolili Red Wings obmieňať a dolaďovať káder postupne. Preto cez 20 rokov nepadli na dno. No nebol to len Detroit, kto raketovo stúpal. Rástla aj samotná NHL. Postupne pribudlo 9 klubov a opätovne sa zaviedol platový strop. Liga bola čoraz vyrovnanejšia. Časom sa aj ďalšie tímy mohli pochváliť cvengom hokejového mesta. Zatiaľ čo ostatné kluby pomaly napredovali k popularite, Detroit bol na vrchole. Posledný dosiahli v roku 2008, keď získali Prezidentovu trofej, pre najlepší tím základnej časti, a zároveň aj Stanley Cup. Odvtedy sa to inému tímu nepodarilo.
Avšak od posledného finále dochádzali Red Wings do play-off viac-menej na zotrvačník. Elitné jadro sa začalo rozpadať. S hokejom sa rozlúčili Dominik Hašek, Chris Osgood a Brian Rafalski. O rok neskôr ich nasledoval aj kapitán a skvelý obranca Niklas Lidström. Neboli to len páni hokejisti, kto opustil Detroit. Niekoľko ďalších hráčov sa rozhodlo odísť za lepším platom. Zbohom Red Wings dal tiež kormidelník Mike Babcocka, ktorý uprednostnil novú životnú výzvu, doviesť Toronto k Stanley Cupu. Minuloročný odchod Pavla Dacjuka sa stal akousi bodkou za starou koncepciou tímu. A možno mal byť výkričníkom pre vedenie klubu.
Prečítajte si tiež: Vyhrajte dva lístky na Slovan!
Fráza: „Čakáme viac od Tatara a Nyquista“ nestačí
Prestíž, ktorá lákala šikovných voľných hráčov do Detroitu, zmizla. Neostalo im teda nič iné, než sa spoliehať na draftové voľby. Pred štyrmi rokmi to vyzeralo ružovo. Dokonca sa zdalo, že bude problém vyskladať zostavu tak, aby každý hráč dostal miesto, ktoré by prináležalo jeho predpokladom. Situácia sa výrazne zjednodušila po tom, ako niektorí chlapci nezvládli prechod z juniorky medzi mužov. Ukázalo sa, že vychovať si hráča z nižšej draftovej pozície je síce možné, ale málo pravdepodobné. O nič ľahšie to nemali ani s prvokolovými výbermi. V súčasnosti tvoria štyri pätiny tímu hráči draftovaní Detroitom.
O bránkovisko sa delia dve potenciálne jednotky. Do budúcna by bol perspektívnejší mladší brankár Petr Mrázek. Ten sa však v minulej sezóne nedokázal zhostiť úlohy jednotky. Z postu ho vytlačil Jimmy Howard, ktorý je síce starší, ale v jeho prospech hovoria skúsenosti. A lepšie štatistiky.
Súčasná obrana, oproti luxusu, na ktorý boli v Detroite zvyknutí, pokryvkáva. DeKeyserovi chýba kúsok hokejovej geniality k top obrancovi, Mike Green z neho už vyrástol. Najlepšie roky za sebou má aj Niklas Kronwall. Mladíci odohrajú požadovaný základ, ale keďže sa stále ešte učia, zázraky od nich nemožno očakávať.
Ani útok nie je tým, čo býval. Hráči ako Yzerman, Fjodorov, Shanahan, Dacjuk priveľmi rozmaznali fanúšikov. Úlohu lídra ešte poctivo ťahá kapitán Henrik Zetterberg. Za ním nasledujú Gustav Nyquist a Tomáš Tatar. Obaja dokážu vyprodukovať približne 40, maximálne 50 bodov. Veľké nádeje sú vkladané do mladíkov Dylana Larkina, Anthonyho Manthu a Jevgenija Svečnikova. No kým herne nedorastú a neprenesú výkony z junioriek medzi mužov, väčšina zodpovednosti bude na pleciach Tatara a Nyquista. Kvalitami prevyšujú ostatných hráčov, preto sa očakáva, že dajú svojmu mužstvu viac. Viac gólov, viac bodov, viac víťazstiev. Avšak tieto očakávania ostanú zrejme len želaniami trénera a jeho pozápasovou frázou. Pretože hoci Tomáš aj Gustav majú predpoklady hrať v prvej šestke, elitné krídla, ktoré samostatne potiahnu celú ofenzívu, z nich nebudú.
foto: facebook/ Detroit Red Wings
V slepej uličke
Detroit nie je jediným tímom, ktorý sa musí vyrovnať s nepriaznivou situáciou. Kluby, ktorým sa darilo najmä na prelome storočia, čelia generačnej obmene. Avšak zatiaľ čo väčšina z nich brala spodné priečky útokom, Detroit sa im všemožne vyhýbal. Rozhodnutím nepadnúť na dno prišli o možnosť získať rozdielového elitného hráča. A zrejme aj o účasť v play-off.
Red Wings sa delia o Východnú konferenciu s majstrami NHL a v divízii čelia nepredvídateľným tímom. Mužstvo je v porovnaní s ostatnými slabšie. V minulej sezóne inkasovali priveľa gólov a málo ich strelili. Nedarilo sa im ani na presilovkách, v ktorých mali štvrtú najhoršiu úspešnosť z celej ligy. Ak chce Detroit pomýšľať na víťazstvá a play-off, potrebuje vylepšiť tím. Lenže ako?
foto: facebook/ Detroit Red Wings
Hráči z voľného trhu očakávajú buď lukratívny kontrakt alebo možnosť získať Stanley Cup a ani jedno im Detroit momentálne ponúknuť nemôže. Výmeny s ostatnými klubmi sú na spadnutie, pretože to najhodnotnejšie a žiadané generálny manažér aj tak nepustí. Zdá sa, že Red Wings uviazli v slepej uličke, ktorá končí pred bránami play-off.
V danej situácii neexistuje rýchle a jednoduché riešenie, ktoré by vyšvihlo Detroit naspäť medzi elitu. Zvolili si pozvoľný proces prestavby, ktorý si vyžaduje čas, trpezlivosť, priaznivý progres mladíkov a veľa správnych draftových volieb. Mužstvo okolo Jeffa Blashilla bude musieť ešte niekoľkokrát naraziť na dno, aby sa dokázalo odraziť späť na výslnie. A o pár rokov možno k ďalšiemu Stanley Cupu.
FOTO: facebook/ Detroit Red Wings