Slovenské tenistky podľahli v zápase o postup do I. svetovej skupiny Holanďankám. Ak Medzinárodná tenisová federácia nepristúpi na rozšírenie elitnej skupiny, Slovenky budú nasledujúci rok opäť bojovať o postup medzi svetovú špičku.

Kým vo februári sa tenisová verejnosť tešila z priaznivého žrebu, keď nášmu národnému tímu bolo vyžrebované Holandsko, ku koncu apríla je situácia smutnejšia. Slovenským reprezentantkám sa nepodarilo využiť domácu atmosféru a podľahli Holandsku 2:3. Pred duelom bola potešujúcou správou účasť Dominiky Cibulkovej, ktorá sa na poslednú chvíľu rozhodla reprezentovať a misky váh výrazne naklonila na našu stranu. Žiaľ, nešťastnou hrou osudu sa slovenská tenistka zranila a nemohla tak zasiahnuť do bojov. V tom momente sa stretnutie stalo otvoreným a miernymi favoritkami sa - naopak - stali Holanďanky. Tie sa spoliehali najmä na hráčku prvej svetovej dvadsiatky Kiki Bertensovú. Holandská jednotka vo svojich oboch zápasoch potvrdila jasnú dominanciu a stala sa hlavnou strojkyňou ich úspechu.

Sobotňajšie dvojhry nepriniesli žiadne prekvapenia. Jana Čepelová, ako tímová jednotka, potvrdila papierové predpoklady a pomerne ľahko vyhrala nad holandskou dvojkou Richel Hogenkampovou. Situácia sa otočila v zápase Rebeccy Šramkovej proti Kike Bertensovej. Slovenský kapitán Matej Lipták siahol po kroku, ktorý očakával takmer každý. Veď práve Šramková vybojovala pre Slovensko možnosť hrať v play-off o I. svetovú skupinu po dvoch rokoch. No mladá nádej nášho tenisu sa po svojom úspechu v talianskom Forli výrazne trápila. Na verejnosť prepukla informácia, že vo svojom tíme má problémy a už niekoľko týždňov so svojím otcom a zároveň trénerom nekomunikuje. Tieto okolnosti sa určite odrazili aj na psychike našej tenistky a zápas jednoznačne prehrala.

Po prvom hracom dni bolo stretnutie úplne otvorené a v nedeľu sa hralo o všetko. V prvom zápase sa proti sebe postavili jednotky oboch tímov Jana Čepelová a Kiki Bertensová. Aj keď sa od začiatku ako o favoritke tohto zápasu hovorilo o súperke z Holandska, Jana Čepelová mala výhodu práve v tom, že mohla len prekvapiť a využiť hernú pohodu po svojom včerajšom víťazstve. Bertensová však prekvapenie nedopustila. Jej skvelý servis a útočná hra boli pre našu hráčku neprekonateľné. Aj keď Slovenka nehrala zle, v rozhodujúcich momentoch súperka ukázala väčšie skúsenosti.

Rozhodujúcim zápasom sa stal zápas Kristíny Kučovej proti Richel Hongenkampovej. Lipták na poslednú chvíľu zmenil nomináciu a na kurt sa namiesto trápiacej sa Šramkovej postavila slovenská dvojka. Napriek tomu, že sa naša hráčka nachádza vyššie vo svetovom rebríčku, zápas bol od začiatku úplne vyrovnaný. Obe tenistky striedali dobré aj zlé momenty a prvý set sa lámal až na samom konci. Dôležitú koncovku zvládla lepšie súperka, a tak sa ujala vedenia 1:0 na sety. Začiatok druhého setu vyzeral úplne inak. Hogenkampová kopila chyby a dovolila našej hráčke dostať sa do vedenia 3:1. Vtedy sa Holanďanka naštartovala a ziskom štyroch hier za sebou sa dopracovala k dvom mečbalom. Tie však ešte naša hráčka dokázala svojou bojovnosťou odvrátiť a holandská dvojka dostala možnosť dopodávať zápas k víťaznému koncu. To sa jej aj suverénne podarilo a čistou hrou poslala Holanďanky do svetovej skupiny aj v roku 2018.

Z celého víkendového stretnutia by sa zdalo, že práve neúčasť svetovej štvorky Dominiky Cibulkovej našim hráčkam vôbec neprospela. Zdalo sa, akoby stratili sebavedomie a vieru vo víťazstvo proti holandskému tímu. Zopakovala sa tak rovnaká situácia ako v roku 2015, keď naše tenistky podľahli Holanďankám v Apeldoorne 1:4.

FOTO: Facebook/Fed Cup by BNP Paribas