Už zajtra odštartujú v kanadskom Toronte a Montreale 41. juniorské majstrovstvá sveta. Prestížny turnaj tradične na prelome rokov ponúka najlepších hokejistov sveta do 20 rokov s túžbou ukázať sa aj pred zrakmi skautov z NHL, tentoraz v kolíske hokeja. Športový sviatok v období sviatkov vianočných počas svojej histórie naberal na popularite, dnes je dokonca jedným z desiatich najsledovanejších športových podujatí roka. Hoci obhajcami titulu budú Fíni, na domácom ľade je nepochybne najväčším favoritom výber javorového listu, ktorý tu uspel aj pred dvoma rokmi. Prinášame vám náhľad do histórie tohto šampionátu.

FOTO: hockeycanada.ca

Málokto možno vie, že vôbec prvé majstrovstvá sveta juniorov sa hrali na Slovensku, resp. vtedajšom Česko-Slovensku. Ich dejiskom boli roku 1977 Zvolen a Banská Bystrica. Aby sme boli presní, išlo o prvé oficálne majstrovstvá organizované IIHF. Juniorský turnaj sa síce hral ešte v priebehu predchádzajúcich troch rokov, no nešlo o oficálne majstrovstvá sveta. Víťazmi neoficiálnych šampionátov, a neskôr aj toho oficiálneho, sa stali hráči Sovietskeho zväzu. Tí sa z prvenstva tešili nepretržite od roku 1974 až do roku 1980. Usporiadateľská krajina Česko-Slovensko získala na prvom turnaji bronz.

Hromadná bitka

Do histórie sa nepochybne zapísal aj ďalší juniorský šampionát, ktorý sa konal na našom území v roku 1987 v Piešťanoch. Bolo to predovšetkým vďaka pamätnej hromadnej bitke vo finále medzi Sovietmi a Kanadou. Tá trvala vyše 20 minút a odštartovala ju sekera Pavela Kostičkina na Thea Fleuryho. Zo striedačky okamžite vybehol ďalší sovietsky hráč a nič už nemohlo zabrániť masovej bitke. Rozhodca Hans Ronnig sa rozhodol odísť z ľadu za organizátormi, ktorých požiadal, aby vypli svetlá. Tie síce zhasli, no hráči sa bili ďalej. Zápas sa nakoniec podarilo ukončiť, nič iné ani neostávalo, keďže za bitku je podľa pravidiel IIHF hráč vylúčený do konca stretnutia, nemal by teda ďalej kto hrať. Oba tímy boli z turnaja diskvalifikované a zo zlatých medailí sa napokon tešili mladíci z Fínska. Tohto zápasu i turnaja sa zúčastnilo niekoľko neskorších legiend NHL a svetového hokeja, medzi nimi napríklad spomenutý Theo Fleury, Brendan Shannahan, Sergej Fjodorov či Alexandr Mogyľnij.

Dominancia Sovietskeho zväzu

Počas sedemnástich oficiálnych juniorských šampionátov, od roku 1977 až do rozpadu Česko-Slovenska v roku 1993, sa najúspešnejšou krajinou stal so štrnástimi medailami (z toho 9 zlatých) Sovietsky zväz. Čecho-Slováci prvenstvo nikdy nedosiahli, získali 5 strieborných a 6 bronzových medailí. Päťkrát sa majstrom sveta stala Kanada, po jednej zlatej získali Fíní a Švédi.

V rokoch 1993 až 1997 kraľovali juniorskému hokeju Kanaďania. Slovenskí juniori získali svoju prvú medailu v roku 1999 vo Winnipegu, kde dosiahli bronz. V drese s dvojkrižom vtedy korčuľovali napríklad aj Mezei, Gáborík, Nagy, Cibák, v bráne stál Jano Lašák. V nasledujúcich dvoch rokoch získali svoje prvé medaily v ére samostatnosti aj Česi a boli to hneď medaily zlatého lesku.

Svoje druhé zlato získali v roku 2002 v Pardubiciach Rusi, ktorí následne v Halifaxe titul obhájili. Vôbec prvej zlatej medaily sa až v roku 2004 dočkali hráči USA, ktorí v prestížnom finále zdolali v Helsinkách Kanaďanov. Tí ale následne zasadli na trón na ďalších päť rokov, než ich na ich ľade v Saskatoone opäť vo finále zosadili Američania. Kanada sa ďalšieho zlata dočkala až pred dvoma rokmi v Toronte, kde svoju druhú medailu získali v zápase o bronz proti Švédom aj Slováci.

Juniori USA sa v roku 2004 v Helsinkách dočkali premiérového triumfu. Zľava: Ryan Kesler, Patrick O'Sullivan, Patrick Eaves a kapitán Mark Stuart. FOTO: Twitter/USA Hockey

Kanadská medailová žatva

Najúspešnejšou v histórii juniorských šampionátov je krajina javorového listu so 16 zlatými a celkovo 29 medailami. Pokiaľ odrátame úspechy Sovietskeho zväzu, Rusi dosiahli prvenstvo štyrikrát a dokopy majú 20 cenných kovov. So 16-timi medailami nasledujú Fíni, ktorí taktiež štyrikrát dosiahli zlato, to posledné minulý rok na domácom turnaji. Tri zlaté získali hráči USA, ktorí, napriek tomu, že majú o osem medailí menej než Švédi, majú o jedno prvenstvo viac. Naši západní susedia dosiahli v ére samostatnosti okrem dvoch zlatých aj jednu bronzovú medailu. V historickej tabuľke medailistov figurujú s jedným bronzom aj Švajčiari, ktorí ho získali ešte v roku 1998.

Sidney Crosby (vľavo) na MS juniorov v roku 2005 v USA ako 17-ročný pomohol Kanade k zlatej medaile. V šiestich zápasoch nazbieral 9 bodov (6+3). Bol to jeho druhý juniorský šampionát. FOTO: torontosun.com

Hviezdny Forsberg

Vôbec najproduktívnejším hráčom v histórii tohto turnaja je legendárny Peter Forsberg. Najlepší švédsky útočník všetkých čias sa na juniorských majstrovstvách predstavil dvakrát a celkovo v 14-tich zápasoch nazbieral neskutočných 42 bodov. Pamätný výkon to bol predovšetkým v roku 1993 vo švédskom Gävle, kde domáci výber doviedol k striebru a v siedmich zápasoch si pripísal rovnaký počet gólov a pridal 24 asistencií. Dokopy tak nazbieral 31 bodov! K podobnému výkonu sa dodnes nikto ani len nepriblížil.

Na turnaji tvoril nebezpečnú dvojičku s Markusom Näslundom, ktorý dosiahol druhý najvyšší počet bodov na jednom turnaji. Nazbieral 24 bodov (13+11) v rovnakom počte zápasov a je zároveň tretím najlepším strelcom v histórii MSJ. Tým prvým je s 26 gólmi Pavel Bure, ktorý ich strelil v 21 zápasoch, Näslund na svojich 21 gólov potreboval o sedem zápasov menej. Näslund však dodnes drží rekord v počte strelených gólov na jednom turnaji.

V historických tabuľkách vyčnievajú aj dve české mená. So 40 bodmi je po Forsbergovi druhým najproduktívnejším hráčom trojnásobný majster sveta a olympijský víťaz Robert Reichel. V tabuľke strelcov patrí druhé miesto s 25 gólmi jeho krajanovi Vladimirovi Růžičkovi. Najviac zápasov v histórii juniorských majstrovstiev odohrali Nemec Jochen Hecht a Švajčiar Björn Christen. Obaja útočníci sa zúčastnili až štyroch šampionátov a odohrali po 26 zápasov. Jednoznačného lídra má aj tabuľka najtrestanejších hráčov. Tú s prehľadom vedie útočník Kazane Alexander Svitov, ktorý stihol počas dvoch majstrovstiev a 11 zápasov pozbierať 101 trestných minút.

FOTO: thestar.com