Slovenské tenistky zabojujú v baráži o svetovú skupinu Pohára federácie proti Holandsku na antuke v najsilnejšom možnom zložení. (22.-23. apríl, Bratislava NTC)

Prekvapenie v talianskom Forli

Slovenské družstvo si play-off zabezpečilo senzačným februárovým víťazstvom proti talianskym tenistkám vo Forli. Triumfom 3:2 zmietli papierové predpoklady a prekvapili celé Slovensko. Strojkyňou nášho úspechu bola najmä mladá nádej slovenského ženského tenisu Rebecca Šramková. Tá pri svojom debute vyhrala obidve svoje dvojhry, pričom porazila skvelé antukové hráčky Saru Erraniovú a Francescu Schiavoneovú. Tretí a rozhodujúci bod pridala skúsená Daniela Hantuchová.

Prečítajte si tiež: Nová tenisová nádej pre Slovensko

Lipták zatiaľ s piatimi hráčkami

Kapitán slovenského tímu Matej Lipták dnes zverejnil nomináciu, v ktorej okrem Kristíny Kučovej, Jany Čepelovej, Rebeccy Šramkovej a Daniely Hantuchovej, figuruje aj svetová štvorka Dominika Cibulková. Slovenská jednotka na začiatku roka oznámila, že v tejto sezóne sa nezúčastní reprezentácie a bude sa venovať individuálnemu programu. Kapitánovi slovenského tímu a zároveň osobnému trénerovi Cibulkovej sa však podarilo presvedčiť našu elitnú tenistku, aby sa zápasu zúčastnila. Tá by mala byť hlavným ťahúňom národného tímu, ktorý sa s Holandskom stretne už po štvrtýkrát. V bilancii zatiaľ vedú holandské hráčky 2:1. Ich posledné stretnutie sa uskutočnilo v Apeldoorne, kde Holanďankám podľahli prekvapujúco hladko 1:4. Na domácej pôde, v bratislavskom NTC, sa Slovenky pokúsia o odplatu a najmä o návrat do I. svetovej skupiny, z ktorej vypadli v roku 2014.

Ani jedna zo slovenských hráčok neprežíva najlepší začiatok sezóny. Dominika Cibulková síce hrá konzistentne, dvakrát sa prebojovala do semifinále turnaja, ale stále to nie je hra, ktorú predvádzala minulú sezónu. Tento rok ešte nedokázala vyhrať tri zápasy za sebou. Práve Fed Cup v domácom prostredí by ju mohol naštartovať k výraznejším výsledkom. Slovenská dvojka Kristína Kučová sa po Australian Open trápila so zranením kolena. Od návratu na kurty odohrala len dva turnaje s bilanciou jedna výhra a dve prehry. Otázkou je, či jej na stretnutí nebude chýbať zápasová prax. Rebecca Šramková, ktorá zabezpečila Slovensku play-off, sa po svojom debute vo Fed Cupe výrazne trápi. Od svojho úspechu nevyhrala ani jeden súboj.

Holandskou líderkou Bertensová

Kapitán holandského tímu Paul Haarhuis na stretnutie nominoval osvedčenú štvoricu hráčok, ktoré v roku 2015 zdolali náš tím. Jednotkou tímu bude 20. hráčka svetového rebríčka Kiki Bertensová. Minuloročná sezóna, keď vyhrala jeden turnaj a na grandslamovom Roland Garros sa dostala až do semifinále, patrila medzi jej najlepšie. Tento rok sa však výsledkovo trápi a podobne ako Cibulková, tak ani ona ešte nevyhrala tri zápasy za sebou. Bertensovú v nominácii dopĺňajú hráčky mimo prvej stovky svetového rebríčka Richel Hogenkampová, Arantxa Rusová a deblová špecialistka Michaella Krajiceková.

Dúfajme, že naše tenistky potvrdia papierové predpoklady a že pred zaplnenou halou Národného tenisového centra vrátia Slovensko medzi elitu svetového ženského tenisu.

FOTO: facebook/Slovak Fed Cup Team