Slovenský zväz ľadového hokeja dnes predstavil nové logo, nové reprezentačné dresy a merchandising. Marketingový riaditeľ SZĽH Vladimír Janček v rozhovore pre Presilovku objasňuje proces vzniku loga, vyjadruje sa k dizajnu dresov a tiež hovorí o maskotovi majstrovstiev sveta 2019 na Slovensku.

Ako sa rodilo rozhodnutie o zmene loga?

Začali sme s tým začiatkom minulého roka. Vedeli sme, že chceme zjednotiť logá a podarilo sa nám to presadiť na Výkonnom výbore SZĽH. Bola ochota, lebo videli, že slovenský hokej prechádza zmenami. Dopadlo to veľmi dobre, máme pekné logo, ktoré odzrkadľuje radosť z víťazstva. Veríme, že prinesie slovenským hokejistom novú chuť do triumfov.

Pred pár mesiacmi urobil rovnaký krok aj Český zväz ľadového hokeja. Komunikovali ste s jeho predstaviteľmi?

Vôbec. My sme sa snažili o to, aby sme mali lepšiu prípravu. Preto sme robili prieskumy, preto sme diskutovali s hráčmi či vedením o tom, ktoré logo je vhodné. Nakoniec to vyšlo na toto logo, čo nám potvrdil aj prieskum, ktorý ukázal, že ľudia ho akceptovali.

Bol faktorom rovnaký dôvod ako pri českej strane? Že pokým sa používa na dresoch štátny symbol, vyrobiť a predávať ich môže akýkoľvek subjekt?

Áno, aj toto bolo dôvodom. My potrebujeme postupne dostávať veci pod kontrolu. Kým doteraz sa mohlo zdať, že financie tiekli Slovenskému hokejovému zväzu pomedzi prsty, tak teraz ich smerujeme k nám, aby zväz mohol financovať ďalšie podporné projekty.

Nerozmýšľali ste nad podobne výraznou zmenou, akú urobili Česi?

Tým, že sme vychádzali z prieskumov, sme vedeli, že Slováci sú hrdí na dvojkríž, preto sme vedeli, že ten musí byť základom. Taktiež hokejisti povedali, že sú hrdí na to, že tam je dvojkríž. To bol základný fakt, z ktorého sme vychádzali.

Dizajn nových dresov je pomerne radikálnou zmenou, viac sa využíva červená farba. Prečo nastala takáto zmena?

Vychádzali sme z toho, že Slovensko má tri farby. Kým v minulosti sme mali tmavomodrú, teraz sa budeme snažiť tlačiť viac svetlomodrú. Čo sa týka červenej, je to nový prvok. Pretože na slovenskom znaku vyniká červená farba, tak sme to trošku oživili. Verím, že nové dresy sa budú ľudom páčiť.

dres 1.jpg

dres 2.jpg

Akým spôsobom budú nové dresy využívané?

Budú používané v prípravných zápasov v rámci Euro Hockey Challenge. Bohužiaľ, na majstrovstvách sveta budú rovnaké dresy ako na tohtoročnej olympiáde a šampionáte, avšak s novým logom zväzu.

Po skončení aktuálneho cyklu budete uvažovať nad prijatím dnes predstavených dresov?

Budeme rokovať s akýmkoľvek dodávateľom, ktorý bude mať pod patronátom majstrovstvá sveta, aby sa dizajny dresov približovali. Neviem, či to bude možné, uvidíme, je to téma na diskusiu.

Nedávno ste prezentovali maskota domácich majstrovstiev sveta 2019. Ste spokojný, ako naňho reagujú fanúšikovia?

Myslím si, že maskot má celkom pekné čísla. Taktiež sme pri ňom spolupracovali s Petrom Kačenkom, ktorý je zodpovedný aj za logo a je náš výsostný kreatívec. Dopadlo to celkom dobre. Čo sa týka mena, mali sme niekoľko alternatív, nechali sme rozhodnúť ľudí, ktorí si vybrali meno Macejko.

Už je vyrobený jeho kostým?

V horizonte jedného mesiaca by sme už mohli vidieť, ako bude maskot reálne vyzerať.

FOTO: Slovenský zväz ľadového hokeja