Keď počujeme spojenie „stolný tenis“, automaticky nám nápadnú nejakí Ázijčania, ktorí si vymieňajú loptičku ponad sieť. Je to čiastočne aj pravda, keďže väčšina najlepších hráčov a hráčok je z ázijských krajín, najmä ako Čína alebo Japonsko.

Práve tieto krajiny stáli aj za vznikom tohto športu. Preto niet divu, že už od útleho detstva ich mladí obyvatelia na sebe tvrdo pracujú a zlepšujú svoje zručnosti v tomto športe.

A raz sa narodí niekto taký talentovaný, že už v mládežníckom veku konkuruje dospelej špičke. To je prípad zázračného Japonca Tomokazua Harimota.

15-ročný Harimoto toho už dosiahol nesmierne mnoho nielen na juniorských podujatiach. Stal sa najmladším víťazom ITTF World Tour turnaja v Českej republike, kde triumfoval minulý rok vo veku 14 rokov a 61 dní.

Jeho rodičia sa taktiež venovali tomuto športu. K stolnému tenisu sa dostal pomerne skoro - prvýkrát, keď už mal dva roky! V 2010 už vyhral celojaponský mládežnícky šampionát, na ktorom triumfoval aj nasledujúcich šesť rokov. Stal sa najmladším hráčom, ktorého vybrali ako reprezentanta krajiny na juniorské majstrovstvá (vo veku 12 rokov), avšak pre bombové útoky v Paríži v roku 2015 sa turnaja nezúčastnil.

O rok neskôr vyhral japonský šampionát hráčov po 21 rokov, keď porazil aj niekoľko profesionálov. V rovnakom roku vyhral majstrovstvá sveta juniorov v dvojhre aj v súťaži tímov, v štvorhre skončil druhý. Stal sa najmladším víťazom v histórii, keďže mal iba 13 rokov a 163 dní. Tento rušný rok zakončil striebornou medailou na ázijskom šampionáte juniorov v dvojhre, ale súťaž tímov dokázal spolu s kolegami z reprezentácie vyhrať.

V roku 2017 sa už dostal do finále seniorského turnaja v Indii, kde prehral nad úradujúcim obhajcom trofeje Dimitrijom Ovčarovom z Nemecka.

Prelom nastal v auguste minulého roka, keď vo finále turnaja v Česku dokázal triumfovať, kde porazil harcovníka a súčasnú svetovú trojku Nemca Tima Bolla.

V tomto roku pokračoval v brilantných výkonoch a to sa ukázalo aj vo svetovom rebríčku, kde v máji po prvýkrát v kariére pocítil, aké je to byť hráčom elitnej svetovej desiatky. Nepodával však optimálne výkony, tak kolísal v prvej desiatke. Bol už šiesty na svete, potom po slabšom období „až“ ôsmy. Harimoto opäť zabojoval a rok ukončí ako svetová päťka!

Tento mladý chalan je svetlým príkladom toho, že aj v juniorskom veku sa dá konkurovať dospelým športovcom, ba čo viac - vyhrávať nad nimi (so svetovou jednotkou Fan Zhendongom z Číny má vyrovnanú bilanciu 1-1 na zápasy) a je skvelým prísľubom do budúcnosti tohto športu.

Harimoto má obrovský potenciál a keď bude pokračovať vo svojich priam až nadľudských výkonoch, tak to dotiahne až na svetový rebríčkový vrchol a dosiahne ďalšie dychberúce výsledky, ktoré vlastne predvádza už teraz...