Petra Kvitová ešte pred niekoľkými týždňami netušila, či si ešte niekedy zahrá tenis, no po hroznom zranení sa vrátila neuveriteľne silná.

Po otrasnom útoku sa dočkala obrovskej podpory

Bolo pár dní pred Vianocami, keď celý športový svet obletela šokujúca správa. Českú tenistku Petru Kvitovú v jej byte v Prostějove nožom napadol neznámy útočník a vážne jej porezal ľavú ruku. Dvojnásobná wimbledonská šamipiónka musela byť okamžite operovaná. Reakcie na tento ohavný čin nenachali na seba dlho čakať a Kvitovej sa dostalo obrovskej podpory zo strany jej kolegýň a kolegov z okruhu, ale aj fanúšikov z celého sveta. Incident sa stal v čase, keď česká tenistka rozbiehala novú spoluprácu s koučom Jiřím Vaněkom. To však ešte netušila, že únavová zlomenina, ktorú si v tomto období doliečovala, bude jej najmenší problém.

Liečba napredovala nad očakávania

V prípade Petry Kvitovej boli obavy o kariéru o to vážnejšie, že patrí medzi tie hráčky na okruhu, ktoré držia raketu v ľavej ruke. Rekonvalescencia po mimoriadne vážnom zranení 27-ročnej rodáčky z Bílovca postupovala nad očakávania. Keď už bolo jasné, že Kvitová bude môcť vo svojej kariére pokračovať, za dátum návratu si určila svoj milovaný Wimbledon. Tento legendárny grandslam ovládla v rokoch 2011 a 2014 a, navyše, práve tráva je Češkiným najobľúbenejším povrchom. O to prekvapujúcejšie bolo, keď sa bývalá svetová dvojka rozhodla odletieť už do Paríža na Roland Garros, kde sa na poslednú chvíľu prihlásila do ženského pavúka dvojhry. Súperkou jej v prvom kole bola Američanka Julie Boserupová. Nikto nevedel, čo môže od Kvitovej čakať, najmenej však azda ona sama. Napokon to však bol z jej strany mimoriadne koncetrovaný a takmer bezchybný výkon, ktorý jej zabezpečil postup do druhého kola. V ňom podala hrdinský výkon aj proti ďalšej Američanke Bethanie Mattekovej, keď vypadla až po dvoch tie-breakoch. Po tejto prehre sa najlepšia česká tenistka posledných rokov vyjadrila, že pre ňu bolo víťazstvom už len to, že mohla vôbec nastúpiť a od tohto momentu už všetku svoju pozornosť venovala trávnatej časti sezóny.

Finálový mečbal Petry Kvitovej

Suverénna cesta za titulom

Za prípravný turnaj na grandslamový Wimbledon si zvolila podujatie v druhom najväčšom meste Anglicka Birminghame. V prvom kole zdolala svoju českú kolegyňu Terezu Smitkovú, ktorej v dvoch setoch povolila len päť gemov. Ešte o jednu hru menej sa podarilo skvelo hrajúcej Češke uchmatnúť domácej Britke Naomi Broadyovej. Vo štvrťfinále však už zverenku Jiřího Vaněka čakala veľká výzva v podobe kométy tejto sezóny Francúzky Kristíny Mladenovicovej. Kvitová však set nestratila ani proti semifinalistke French Open a v boji o finálovú miestenku ju čakal súboj s jej veľkou kamarátkou a kolegyňou z fedcupového tímu Česka Lucii Šafářovou. Tá jej napokon cestu za triumfom trochu uľahčila, keď v druhom sete za stavu 6:1,1:0 v prospech Kvitovej zápas skrečovala. Finálový duel proti talentovanej Austrálčanke Ashleigh Bartyovej nezačala Petra dobre a prvý set putoval na konto jej súperky po výsledku 4:6. V nasledujúcich dvoch však už Kvitová dominovala v pomeroch 6:3, 6:2 a mohla sa tešiť z turnajového triumfu. Aby toho nebolo málo, pre Češku to bol jubilejný 20. titul z okruhu WTA.

Petra Kvitová je tak po veľkých zdravotných problémoch definítvne späť a pri vyrovnanosti súčasnej svetovej špičky sa zaradila do okruhu favoritiek na ďalší grandslamový titul z All England Clubu. To by bolo to najkrajšie vyvrcholenie jedného z najúžasnejších píbehov, aký nám tenis v posledných rokoch ponúkol.

Foto: Instagram/WTA