Je skúsenou súčasťou slovenskej florbalovej reprezentácie, ktorú čaká na začiatku decembra veľká udalosť. S blížiacimi sa Majstrovstvami sveta vo florbale žien (1. – 9.12.), ktoré budú v Bratislave, objasňuje kapitánka Lucia Košturiaková, aká je sila aktuálnej nominácie a prečo by mali fanúšikovia prísť a podporiť Slovensko na domácej pôde.

Bolo prvenstvo na Six Nations Cupe povinnou jazdou?

Tak by som to nenazvala, ale je pravda, že sme potvrdili naše ambície na piate miesto na svete. Že budeme porážať tímy, ako sú Poľsko, Lotyšsko alebo Dánsko berú všetci ako samozrejmosť, ale my sme napríklad práve Poľsko porazili na tomto turnaji po prvýkrát v histórii. Všetky tieto reprezentácie majú v svojich radoch legionárky zo Švédska alebo Švajčiarska, takže to bola pomerne náročná previerka pred nadchádzajúcimi majstrovstvami sveta.

Ako hodnotíte predvedené výkony z pohľadu kapitánky?

Prvá dva zápasy neboli ideálne, trápili sme sa v obrane aj v útoku, robili sme zbytočné chyby. Semifinále a predovšetkým finále už vyzerali podľa našich predstáv, zapracovali sme na rozohrávke a držaní loptičky v útočnom pásme. Súperov sme v hre 5 na 5 už prakticky k ničomu nepustili.

Pomohol vám tento triumf psychicky pred blížiacimi sa majstrovstvami sveta?

Možno nás trošku uistil, že nie sme úplne mimo. Skôr nám však ukázal medzery, ktoré ešte máme a na ktorých musíme pred šampionátom zapracovať. Predovšetkým pre mladšie dievčatá to bola obrovská skúsenosť, ktorú na majstrovstvách určite ocenia.

Považujete záverečnú nomináciu za silnú?

Je škoda, že sa zranila Zuzka Šponiarová, ktorá nám bude veľmi chýbať. Celkovo bol tento cyklus poznamenaný zraneniami, takže zostáva len dúfať, že sa všetky dievčatá, ktoré sú v rekonvalescencii, stihnú dať do poriadku. V nominácii figuruje, oproti posledným majstrovstvám, pomerne veľa nových hráčok. Ja však verím, že nám táto mierna obmena prospeje a mix skúseností a dravej mladosti nám prinesú úspech.

Ako avizoval tréner Jedlička, od 21. novembra sa budete venovať najmä taktike, regenerácii a tímovej príprave. Aká je dôležitosť tohto svetového šampionátu pre slovenskú reprezentáciu?

Myslím, že tieto majstrovstvá sveta nie sú dôležité len pre slovenskú reprezentáciu, ale pre celý slovenský florbal. Vyvíja to na nás nemalý tlak, a preto sa musíme pripraviť čo najzodpovednejšie. Teraz už nie je priestor na veľké zmeny a tréningové dávky, musíme teda len „dopilovať“ detaily a správne sa naladiť.

Čo hovoríte na súperky, ktoré vás čakajú na MS v skupine C (Singapur, Austrália, Estónsko)?

Je to celkom dobrá skupina. Mám na mysli to, že by nás napríklad zápasy proti Estónsku alebo Austrálii mohli trochu pripraviť do ďalšej fázy turnaja. Samozrejme, pokiaľ myslíme vážne náš cieľ, ktorým je piate miesto, túto skupinu musíme vyhrať. Tie kľúčové zápasy by nás mali čakať až neskôr.

Dávate si osobné ciele, ktoré by ste chceli počas šampionátu splniť?

Chcem byť tímu oporou a to na ihrisku, aj mimo neho. Nemám iné osobné ciele, myslím, že tie ani do tímového športu príliš nepatria.

Tešíte sa na úvodný zápas proti Singapuru hneď prvý hrací deň – 1. decembra?

Mám z neho trochu rešpekt – nemyslím priamo zo súpera, ale z atmosféry, ľudí a okolia. Nikto z nás nezažil domáce majstrovstvá a nevieme, čo to s nami urobí. Našťastie, Singapur nie je súperom, ktorý by nás mal nejako zaskočiť, takže trošku počiatočnej nervozity si snáď budeme môcť dovoliť.

Spoliehate sa aj na výhodu domáceho prostredia?

Snáď dorazí čo najviac divákov, vytvoria nám skvelú kulisu a pomôžu nám ako povestný šiesty hráč. Na druhú stranu som si vedomá, že výhoda domáceho prostredia sa dokáže veľmi ľahko zmeniť na nevýhodu. Môže nás zväzovať nervozita a tlak, a to predovšetkým vo chvíľach, keď sa nebude dariť podľa predstáv. Bude to predovšetkým o nás, našej fyzickej aj psychickej pripravenosti. Môžem však sľúbiť, že sa budeme snažiť odovzdať na ihrisku maximum a pripraviť fanúšikom rovnako neopakovateľný zážitok, aký pripravia oni nám. Preto, prosím, nájdite si čas a príďte nás podporiť, ďalšia príležitosť na to zase niekoľko rokov nebude.

FOTO: szfb.sk