Každoročne nám táto záverečná bitka ôsmich najlepších tenistov sveta na Turnaji majstrov prinesie zaujímavú zápletku. Je to jediný turnaj v roku, keď prehra neznamená automaticky vypadnutie. Tento ročník sa stal už v poradí štvrtým, keď tu nedokázal vyhrať jeden z hráčov tzv. veľkej trojky – Nadal, Djokovič, Federer.

V tomto tenisovom roku sme mohli pozorovať pokračujúcu dominanciu skúsených hráčov, avšak so stále častejším dobiedzaním mladých talentov. Práve veľkú trojku doplnili na tomto turnaji až štyria hráči pod 24 rokov – Medvedev, Berrettini, Tsitsipas a Zverev. Posledným hráčom, ktorý sa ešte kvalifikoval na tento turnaj bol Rakúšan Thiem. Tento 26-ročný tenista neprežíva práve najvydarenejšiu sezónu, aj keď dokázal obhájiť postup do finále svojho obľúbeného Roland Garros, kde nestačil na favorizovaného Nadala.

Turnaj bol ostro sledovaný aj slovenským okom. Po úspechu Dominiky Cibulkovej, ktorá pred pár dňami oznámila ukončenie svojej bohatej kariéry (jeden titul má práve zo ženského Turnaja majsteriek), sa opäť na záverečný turnaj sezóny prebojoval nejaký Slovák. Stal sa ním Filip Polášek. Po zranení a ukončení kariéry sa vrátil na kurty v priebehu tohto roka a hľadal si vhodného deblového partnera. Spolu s Rakúšanom Oswaldom dokázal triumfovať hneď na piatich turnajoch hraných na antuke. Na tvrdom povrchu si našiel skvelého deblistu Dodiga, s ktorým slávil úspech na dvoch turnajoch. Skvelými výkonmi sa prebojovali až na Turnaj majstrov ako nasadený pár číslo osem.

Žreb turnaja nám do skupiny Andreho Agassiho priniesol svetovú jednotku Nadala, skvelo hrajúceho Gréka Tsitsipasa, úradujúceho šampióna turnaja Zvereva a hrdinu posledných mesiacov Rusa Medvedeva. Druhá skupina Björna Borga bola nemenej zaujímavá. Dokonalý Srb Djokovič, fenomenálny Švajčiar Federer, antukový špecialista Rakúšan Thiem a prekvapenie sezóny Talian Berrettini.

Už úvodný deň turnaja nám ukázal, že to členovia veľkej trojky nebudú mať medzi mladíkmi jednoduché. Federer neuhral ani set proti Thiemovi. Nasledujúci deň vstúpil prehrou do turnaja i Nadal, keď nestačil na Zvereva. Thiem predviedol snáď nadpozemský výkon a zdolal i Djokoviča – ako prvý si zaistil postup zo skupiny. Federer svoj ďalší súboj zvládol, Nadal taktiež. Španiel sa však s Medvedevom natrápil, dorovnával na 1:1 a ešte aj dokázal zvrátiť nepriaznivé skóre 1:5 v rozhodujúcom sete. Ako druhý si postup zaistil Tsitsipas, keď zvíťazil v oboch úvodných dueloch. Tretie kolo nám prinieslo obrovský šláger medzi legendami – Djokovič čelil Federerovi. Pred turnajom by každý očakával, že sa pobijú o prvenstvo v skupine, no bol to boj o postup z druhej priečky. Takmer bezchybný výkon Švajčiara znamenal víťazstvo proti svojmu rivalovi a vytúžený postup. Naopak, Djokovič sa s turnajom rozlúčil nečakane rýchlo. V druhej skupine Nadal porazil Tsitsipasa, no postup nemal vo svojich rukách. Rozhodujúce boli vzájomné zápasy, takže Zverev musel prehrať s Medvedevom. To sa nestalo, a tak z Veľkej trojky ostal iba Federer. Švajčiarsky velikán sa stretol v semifinále s Tsitsipasom, zatiaľ čo Thiem so Zverevom.

Federer vykročil na stretnutie s Tsitsipasom povzbudený víťazstvom. Sebavedomie mu dodávala aj vzájomná séria, keď viedol nad Grékom 3:2, raz mu na zápas pre zranenie ani nenastúpil. Švajčiar mu chcel oplatiť prehru na úvodnom grandslame roka, kde ho grécky tenista vyradil triumfom 3:1 na sety. Tsitsipas však hneď v úvode súpera brejkol, aj napriek mnohým šanciam Federera uhájil svoj servis a set dopodával do víťazného konca. V druhom sete sa obaja súperi hneď vzápätí brejkli, no rozhodujúci brejk predsa len patril Tsitsipasovi a zaznamenal snáď najväčší úspech v doterajšej kariére. Hneď pri svojej prvej účasti na tomto prestížnom turnaji dokázal postúpiť do finále.

V druhom semifinále sa Thiem stretol s úradujúcim šampiónom Zverevom. Očakával sa dlhý a vyrovnaný zápas. V úvodom sete aj tomu všetko nasvedčovalo, keď si hráči držali svoj servis. Padol až Zverev, keď neudržal svoje podanie, ktorého uhájenie by znamenalo tajbrejk. V druhom sete diváci videli taktiež iba jeden brejk, získal ho opäť Thiem a postúpil do finále.

Až na štvrtý pokus sa zo skupiny dokázal prebojovať Dominic Thiem. Zvíťazil aj v semifinále a vo finále ho čakal debutant turnaja – nebezpečný 21-ročný Grék Tsitsipas. Prvý set si obaja strážili svoje podania, set dospel až do tajbrejku, kde zvíťazil 8:6 na body Rakúšan. Druhý set však začal veľmi zle, keď prehral hneď svoje dva úvodné servisy, zatiaľ čo Tsitsipas si svoje udržal a skóre zápasu dorovnal. Rozhodol tak tretí set. Hneď svoje druhé podanie Thiem stratil, no o pár chvíľ neskôr vzal súperovi požičané a stav zápasu bol raz a opäť vyrovnaný. Servis si hráči držali, rozhodnúť musel tiebreak. Zápas a zároveň aj celý turnaj tak dospel až do poslednej možnej fázy. Po sérii nevynútených chýb Thiem prehrával už 4:1 na body, no skóre sa mu podarilo dorovnať. Následne znovu chyboval, Tsitsipas to využil a zápas dopodával do víťazného konca. Tento mladučký Grék sa tak stal prekvapujúcim víťazom celého turnaja. Nutno však podotknúť, že rozhodne zvíťazil zaslúžene. Takto pred rokom Grék triumfoval i na turnaji Next Gen Finals, ktorý sa dá považovať za turnaj majstrov pre hráčov do 21 rokov. Podarilo sa mu tak neuveriteľné double.

V úvodný deň započali boj i Polášek s Dodigom. Na úvod čelili poľsko-brazílskemu páru nasedenými ako číslo dva Kubot/Melo. Aj keď zvíťazili v prvom sete, ťarchu okamihu nezvládli a supertiebreak nebol v ich réžii. Do turnaja vstúpili prehrou, to však nebol zatiaľ veľký problém. S vedomím, že pokiaľ zvíťazia v druhom zápase, tak sa vrátia o súboj o postup zo skupiny, nastúpili na ďalší zápas. Americko-britský pár prehral úvodný set, no taktiež dokázali zápas otočiť a vyhrať. Šanca na postup stále žila, no to by ich úvodní súperi museli znova vyhrať, čo sa nestalo a slovensko-chorvátsky pár stratil akúkoľvek šancu na postup. Na záverečný súboj skupiny nastúpili s vedomím, že už im o nič nejde, môžu len znepríjemniť hru doteraz neporazenému páru Klaasen/Venus. To aj potvrdili, zvíťazili 2:0 na sety a turnaj ukončili výhrou. Napriek tomu skončili v skupine poslední. V opačnej skupine bez prehry a straty setu postúpil francúzsky pár Herbert/Mahut a kolumbijské svetové jednotky Cabal/Farah.

V semifinále deblovej časti zaznamenali výhry obaja víťazi svojich skupín, francúzsky pár znova nestratil ani set. Boj však priniesol súboj medzi Kolumbijcami Cabalom s Farahom a Juhoafričanom Klaasenom s Novozélanďanom Venusom. Prvý set získali vo svoj prospech až v tiebreaku Kolumbijčania. Druhý set dospel do rovnakej fázy. Tu však nevyužili dva mečbaly a ich súperi dorovnali skóre. Supertiebreak trval iba 13 minút, získali ho Klaasen s Venusom 10:6 na body a zaznamenali úspech v podobe postupu do finále.

Finále štvorhry veľa vzruchu neprinieslo, diváci sledovali pomerne krátky duel. Zápas trval 72 minút, suverénni Francúzi neprehrali set ani v tomto zápase a radovali sa z prvého triumfu na tomto turnaji. Po minuloročnej smolnej prehre vo finále, keď neudržali vedenie 1:0 na sety a nevyužili jeden mečbal proti americkému páru M. Bryan/Sock sa konečne mohli tešiť z výhry na tomto turnaji – na tento záverečný turnaj sezóny sa prebojovali už piaty rok po sebe.

Prestížny Turnaj majstrov Londýne je už minulosťou. Ponúkol nám zaujímavé zápolenie medzi nastupujúcou generáciou šikovných hráčov a veľkou trojkou. Mladí hráči už začínajú skúsenejších hrýzť a je už len otázkou času, dokedy budú tomuto tlaku odolávať. Londýnsky turnaj tiež priniesol slovenskému tenisu nádej v podobe deblového špecialistu Filipa Poláška.