Osem najlepších tenistiek sezóny sa od 22. októbra v Singapure pobije o prestížnu trofej Billie Jean Kingovej. Včera prebehol žreb a hráčky boli rozdelené do dvoch skupín. Obhajkyňa titulu, Slovenka Dominika Cibulková, sa na koncoročný šampionát neprebojovala.

ČERVENÁ SKUPINA

Simona Halepová

Simona Halepová prichádza do Singapuru ako čerstvá svetová jednotka. Štart do novej sezóny nebol pre Rumunku ideálny. Svoj herný rytmus našla až počas antukovej časti sezóny, keď sa v Stuttgarte dostala do semifinále. Nasledoval prvý a jediný titul sezóny na turnaji v Madride, kde obhájila svoje víťazstvo z minulého roka. Už o týždeň na to sa prebojovala do ďalšieho finále na turnaji v Ríme, kde ju porazila Ukrajinka Jelina Svitolinová. Skvelú antukovú formu pretavila do ďalšieho finále na grandslamovom turnaji Roland Garros, kde ju prekvapivo zdolala mladá Lotyška Jelena Ostapenková.

Vo zvyšku sezóny už Halepová svoju konzistentnosť nestratila. Prebojovala sa do štvrťfinále Wimbledonu, do semifinále v Toronte a do ďalšieho sezónneho finále v Cincinnati. Svetovou jednotkou sa po prvýkrát v kariére stala po finálovej účasti na turnaji v Pekingu. Halepová sa koncoročného výberového šampionátu zúčastní štvrtýkrát v rade a bude zastávať pozíciu nasadenej jednotky.

Jelina Svitolinová

Ukrajinka má za sebou najlepšiu sezónu v kariére, čo reprezentuje aj počet jej tohtoročných turnajových titulov. S piatimi víťazstvami drží sezónny rekord v počte vyhratých turnajov. Už na začiatku sezóny sa prepracovala do semifinále v Brisbane. Jej prvé dva vyhraté turnaje prišli hneď po sebe. Po víťazstve v Tchaj-pej sa presunula na turnaji v Dubaji, kde si vo finále poradila s Caroline Wozniackou.

Antukovú časť sezóny odštartovala ďalším víťazným turnajom v Istanbule. Na víťaznej vlne pokračovala aj na turnaji v Ríme, kde porazila obhajkyňu titulu Rumunku Halepovú. Sezónu ako zo sna vyšperkoval titul v Toronte, kde si opäť úspešne poradila s Dánkou Wozniackou a stala sa prvou hráčkou histórie, ktorá za jeden rok vyhrala tri turnaje kategórie Premier 5. Ukrajinka je debutantkou na koncoročnom výberovom turnaji a patrí jej pozícia nasadenej štvorky.

Caroline Wozniacka

Dánska tenistka má za sebou konzistentnú sezónu, v ktorej sa prebojovala do siedmich finále. Prvé dve finálové účasti prišli na turnajoch v Dohe a Dubaji, kde nestačila na Karolínu Plíškovú, respektíve Jelinu Svitolinovú. Do finále sa prebojovala aj na turnaji v Miami, kde nestačila na Britku Kontovú. Antuková časť sezóny Dánke nepriala. Jediným väčším úspechom bola účasť vo štvrťfinále Roland Garros. Naopak, trávnatá časť sezóny sa pre Dánku začala veľmi dobre. V Eastbourne dosiahla ďalšie finále, kde podľahla Češke Plíškovej.

Po tráve sa Wozniacka opäť presunula na antuku, kde sa prebojovala do finále v Bastade. Ďalšie finále prišlo na turnaji v Toronte, kde opäť neuspela a podľahla Jeline Svitolinovej. Wozniacka konečne prelomila finálovú smolu na turnaji v Tokiu, v ktorom porazila Rusku Pavlyuchenkovú a získala svoj prvý titul sezóny. Na majstrovstvá WTA tour sa prebojovala po piatykrát v kariére a patrí jej miesto nasadenej šestky.

Caroline Garciová

Začiatok sezóny Garciovej príliš nevychádzal. Nedosiahla žiadny výraznejší úspech až do turnaja v Monterrey, kde sa prebojovala do semifinále. Antukovú sezónu začínala pomaly a jej najväčšími úspechmi boli semifinále v Štrasburgu a štvrťfinále na Roland Garros. Počas trávnatej sezóny sa dostala do semifinále na Malorke. To, čo sa Francúzke nedarilo počas celej sezóny, prišlo počas jej ázijskej časti.

Úspechy začali štvrťfinálovou účasťou na turnaji v Tokiu a vyvrcholili turnajmi vo Wuhane a v Pekingu, kde ako prvá tenistka v histórii zdvihla nad hlavu poháre oboch turnajov po sebe. Výborný záver sezóny sa Garciovej oplatil a stala sa poslednou postupujúcou na turnaj v Singapure, kde bude zastávať pozíciu nasadenej osmičky.

BIELA SKUPINA

Garbine Muguruzová

Španielka je prvou hráčkou, ktorá sa v tejto sezóne na turnaj kvalifikovala. Má za sebou rok plný úspechov. Na prvom grandslame sezóny sa prebojovala do štvrťfinále. Nasledovalo pár turnajov bez výraznejších výsledkov. Hernú formu našla na antuke, keď sa na turnaji v Ríme prebojovala do semifinále. Následne však nezvládla obhájiť titul na Roland Garros, keď vo štvrtom kole podľahla domácej Mladenovičovej. Muguruzová otvorila trávnatú sezónu účasťou v semifinále na turnaji v Birminghame a svoju formu skvele načasovala na záver trávnatej sezóny, keď vo Wimbledone získala svoj druhý grandslamový titul.

Druhý titul sezóny získala na tvrdom povrchu v Cincinnati, kde porazila Simonu Halepovú. Aj napriek relatívne skorému koncu na US Open, keď vypadla vo švrtom kole, sa stala po prvý raz vo svojej kariére svetovou jednotkou. Aktuálna svetová dvojka sa na majstrovstvách WTA tour predstaví po tretíkrát.

Karolína Plíšková

Sezóna Češky Plíškovej začala najlepšie ako mohla, a to víťazstvom na prvom turnaji sezóny v Brisbane. Na Australian Open sa dostala do štvrťfinále. Úspešný začiatok roka pokračoval druhým titulom na turnaji v Dohe a semifinálovými účasťami v Indian Wells a Miami. Antuková sezóna Češke nevyšla podľa predstáv. Svoju formu opäť našla na tráve, kde vyhrala svoj tretí titul sezóny na turnaji v Eastbourne. Napriek šokujúcej prehre v druhom kole Wimbledonu, kde ju vyradila Slovenka a neskoršia semifinalistka Magdaléna Rybáriková, sa Češka po Wimbledone stala po prvýkrát v kariére svetovou jednotkou. Vo zvyšku sezóny sa dostala ešte do štvrťfinále v Toronte, semifinále v Cincinnati a štvrťfinále na US Open. V Singapure sa predstaví po druhýkrát v kariére a bude nasadenou trojkou.

Venus Williams

Sezónu staršej zo sestier Williamsových môžeme pokojne označiť medzi najväčšie návraty uplynulej sezóny. Na prvom grandslamovom turnaji v Austrálii sa po ôsmich rokoch prebojovala do finále jedného z turnajov veľkej štvorky. Vo finále sa stretla so svojou mladšou sestrou Serenou, ktorú zdolať nedokázala. Na turnajoch v Indian Wells a Miami sa dostala do štvrťfinále, respektíve semifinále. Venus potvrdila, že pred trávnatou sezónou nepotrebuje zahrievacie turnaje, čo dokázala prienikom do finále Wimbledonu.

Stala sa jedinou tenistkou sezóny, ktorá sa dostala do dvoch finále grandslamových turnajov. Na trofej však nedosiahla, keďže ju vo finále porazila Španielka Muguruzaová. Na poslednom grandslamovom turnaji roka, teda na US Open, sa prebojovala do semifinále, kde podľahla neskoršej víťazke Sloane Stephensovej. Na výberovom šampionáte sa predstaví po piaty raz v kariére a po prvýkrát od roku 2009. Zastáva pozíciu nasadenej päťky.

Jelena Ostapenková

Lotyška hernou pohodou prvé mesiace sezóny neoplývala. Svoju formu našla až na antuke, keď sa v Charlestone prebojovala až do finále, kde podľahla Ruske Kasatkinovej. Semifinále dosiahla aj na antuke v Prahe. Jej forma vyvrcholila prekvapivým ziskom trofeje na Roland Garros, kde porazila Rumunku Halepovú. Na Wimbledone dosiahla štvrťfinále, v ktorom nestačila na Venus Williamsovú. Americká časť sezóny nepriniesla Ostapenkovej väčšie úspechy. Svoju formu opäť našla na ázijskom turné, kde získala titul v Soule a prebojovala sa do semifinále turnajov vo Wuhane a Pekingu. Na koncoročnom šampionáte sa predstaví po prvýkrát v kariére a bude plniť úlohu nasadenej hráčky číslo sedem.

Prestížne podujatie štartuje v nedeľu o 11.00 SELČ svojou úvodnou dvojhrou.