Septembrové prípravné kempy sa hemžili Slovákmi, ktorí sa snažili získať miesto v prvom tíme. Avšak nie všetkým sa podarilo uspieť. Do nižšej AHL sa porúčali aj traja obrancovia – Christián Jaroš, Erik Černák a Michal Čajkovský. Ani jeden si neurobil hanbu, práve naopak. Svojimi výkonmi si poistili pozície prvých možných náhradníkov. Ktorý z nich posilní čoraz menšiu skupinu Slovákov v NHL?

Jaroš má k prvému tímu najbližšie

Odchodom Erika Karlssona vznikol Ottawe slušný priestor na experimentovanie v obrannom pásme. V rámci prestavby mužstva sa náplasťou na oslabenú defenzívu stali mladíci. Jedným z nich mal byť i Christián Jaroš. Hoci sa zdalo, že zotrvá v prvom tíme, bol napokon preradený do nižšej AHL aj napriek výborne zvládnutej príprave. Dôvody sú dva.

Prvý, Jaroša predstihol spoluhráč Maxime Lajoie, ktorý bol azda najväčším prekvapením kempu senátorov. Druhý dôvod, prečo sa slovenskému obrancovi neušla aspoň pozícia siedmeho obrancu, je Ben Harpur. Nebola to však kvalita hry, ale zmluva, ktorá rozhodla v jeho prospech. Ak by chceli Senators poslať Harpura do nižšej ligy, museli by ho predtým zapísať na listinu nechránených hráčov. Ottawa nechcela riskovať odchod hráča bez náhrady.

Pomyslený „čierny Peter“ ostal teda Jarošovi. Napriek tomu, že situácia môže vyzerať nespravodlivo voči slovenskému zadákovi, Jarošovi prospeje presun do Belleville viac. Ak by si ho totiž ponechali v prvom tíme, sedával by na tribúne ako náhradník. Takto okrem tréningovej praxe bude získavať aj tú zápasovú. A čo je dôležitejšie, nevypadne z herného tempa. Taktiež dostane dostatočný priestor na to, aby potiahol Belleville k víťazstvám a zároveň dokázal, že nebola náhoda, že sa stal posledným vyradeným obrancom. Najpravdepodobnejší štart v NHL má spomedzi obrancov zatiaľ on.

Zranených obrancov by mal zastúpiť Černák

V podobnej situácii ako Christián Jaroš sa ocitol aj jeho bratranec Erik Černák. Obranca Tampy Bay Lightning absolvoval vynikajúci kemp a v prípravných zápasoch zanechal dobrý dojem. Na farmu sa z prvého tímu porúčal medzi poslednými.

Černákovej hre nedominujú výpady na súperovu bránu či zbieranie bodov, zato sa však môže pochváliť poctivou prácou vo vlastnom pásme. V kombinácii s dobrými fyzickými predpokladmi a prehľadom na ľade je zosobnením ideálneho parťáka pre ofenzívne ladeného beka. Zastaví súpera a zároveň spoľahlivo kryje chrbát brankárovi či obrannej dvojičke. V Syracuse Crunch bude čakať na svoj premiérovi zápas v NHL. V prípade zranení v zadných radoch Lightning by sa prvej príležitosti mohol dočkať už túto sezónu.

Čajkovský na sen o NHL nezabudol

Ak sa raz hokejista rozhodne opustiť zámorie, výrazne si tým skomplikuje šancu, ak ju teda úplne nezahodí, zahrať si v najlepšej lige. Takýto risk podstúpil Michal Čajkovský. Po pendlovaní nižšími ligami uprednostnil v roku 2015 návrat do Európy. Jeden a pol sezóny odohral v českej najvyššej lige a jeden a pol sezóny v KHL. V drese Sparty i Jekaterinburgu zdokonaľoval hru. Svojimi výkonmi si vybojoval miestenku do národného tímu a prvýkrát sa zúčastnil zimných olympijských hier. Odtiaľ si odniesol nelichotivé ocenenie pre najvylučovanejšieho hráča hokejového turnaja.

Napriek tomu zaujal natoľko, že začiatkom septembra dostal pozvánku do prípravného kempu Caroliny. O svojich kvalitách presvedčil vedenie Hurricanes, ktoré mu ponúklo dvojcestnú zmluvu. Čajkovský tak podpísal svoj prvý kontrakt s NHL tímom a zas sa o kúsok sa priblížil k splneniu sna.

Carolina má na súpiske dostatok schopných obrancov, nehovoriac o talentoch, ktoré herne ešte len dozrievajú v nižších ligách. Pre Čajkovského bude kľúčové vyzbrojiť sa trpezlivosťou, opätovne sa etablovať na užšom klzisku a nič nedarovať súperom. Nedať im ani len vydýchnuť, či už v pred bránkovom priestore alebo v súbojoch pri mantineli. Zároveň však udržať nervy na uzde a nedopúšťať sa zbytočných vylúčení, ktoré by oslabili tím. Hoci je Čajkovský v organizácii nový, patrí medzi starších a najskúsenejších. Preto ak bude Carolina potrebovať vystužiť oslabenú defenzívu, mala by siahnuť práve po slovenskom obrancovi.

FOTO: Twitter/ Belleville Senators