Jakub Valský prišiel pred sezónou do Slovana ako najlepší strelec majstra českej ligy. V belasom drese sa mu však nedarilo, v 34 zápasoch si na svoje konto pripísal len štyri body za jeden gól a tri asistencie. Na konci novembra sa zranil a viac už dres bratislavského klubu neobliekol. V januári sa vrátil do Liberca, s ktorým vedie českú ligu a v jedenástich zápasoch získal už šesť bodov.

Ako si s odstupom času spomínate na pôsobenie v Slovane?

Neľutujem to rozhodnutie. Situácia bola, bohužiaľ, taká, že som sa napokon rozhodol vrátiť do Liberca.

Ste spokojný s tým, koľko času a priestoru ste dostávali na ľade?

Nebol som spokojný, nastupoval som v tretej lajne a nehrával presilovky, toho času bolo málo. Na druhej strane, dokázal som si vypracovať šance, len som ich nepremieňal. Čo ale bola moja chyba a nemôžem sa na nič vyhovárať. Šance som mal, ale nedával som góly a tie sa odo mňa čakali.

Čiže hlavný problém toho, že sa vám bodovo nedarilo, vidíte v nedostatku času na ľade alebo tam boli aj iné veci?

To už bolo vyústenie všetkého. Ja som od začiatku bojoval s úplne inými vecami, ako s tým, či mám veľa alebo málo času na ľade. Keď príde do tímu niekto, kto dával pred dvoma mesiacmi góly a zrazu ich nedáva, tak sa naskytá otázka prečo? Sú v tom isté okolnosti a ja neverím tomu, že za dva mesiace niekto zabudne strieľať góly.

Prečítajte si tiež: Diváci Brusta velebia, aj keď robí hlúpe chyby

Ako sa rodil váš odchod zo Slovana?

Mal som to v hlave nejakú dobu, stále som premýšľal nad tým, či to mám urobiť. To zranenie tomu rozhodnutiu asi len pomohlo. Boli tam nejaké okolnosti, pre ktoré som premýšľal, či má cenu pokračovať vo svojej kariére v Slovane. Bolo to ťažké rozhodnutie, ale neľutujem ho, ten krok som musel urobiť.

Radili ste sa o tom so spoluhráčmi a s trénerom?

Hovoril som o tom so spoluhráčmi, tí mi povedali, že je to moja vec a moje rozhodnutie a nikto mi do toho nemôže nič hovoriť. S Milošom Říhom som o tom hovoril, až keď som už bol rozhodnutý. Len som mu to oznámil, podali sme si ruku a popriali sme si veľa šťastia.

FOTO: hcslovan.sk

Ako prebiehala komunikácia s Libercom?

Mali na mňa práva, tak som zavolal trénerovi Filipovi Pešánovi. Spýtal som sa, či by mali o mňa záujem. Povedal, že ma berie všetkými desiatimi. Iná voľba teda nebola, aj keď sa o mňa zaujímali aj z iných tímov.

Ako vás prijali? V tíme mate napríklad aj Branka Radivojeviča, ktorý tiež odišiel zo Slovana, bolo medzi vami aj podpichovanie?

Samozrejme, že nejaké narážky a srandičky tam boli, to je normálne. Chlapci mi hovorili, ako to tam chodí. Chcel som si to však vyskúšať sám, tá predstava, že budem hrať KHL, ma lákala. Chcel som si dokázať, že mám na ten lepší hokej. Kabína ma prijala dobre, v podstate sa tam nič nezmenilo. Noví hráči ako Bartovič a Bližňák sú tiež super. Mali sme sa o čom rozprávať, keďže aj oni hrávali za Slovan.

Nikto by nemal celý zápas kričať na rozhodcov

Prečítajte si tiež: Štart F1 sa blíži. Prehľad všetkých noviniek

Po tom, čo sa pre Slovan skončila sezóna, sa na Slovensku diskutovalo o prínose Brusta pre Slovan. Ako ste ho vnímali vy?

Nazval by som ho mužom dvoch tvárí. Je to super chalan, super brankár, ale v niektorých situáciách to bolo presne naopak, proste mu „prepínalo“. Veľa zápasov vychytal, ľudia to videli a milovali ho, mal fantastické zákroky. Jeho skraty nás však stáli niektoré zápasy. Dovolím si povedať, že niektoré duely nám prehral on, aj keď by som to asi nemal takto na rovinu hovoriť. Ale nechával sa zbytočne vylučovať. Namiesto toho, aby chytal a rozhodol zápasy zákrokmi, ktoré on vedel robiť veľmi dobre, tak sa nechal zbytočne vytočiť a vylučovať. Potom nemohol ďalší zápas chytať. „Brusty“ je taká rozdvojená osobnosť.

Ako ste vnímali meškajúce výplaty a postoj Miloša Říhu, ktorý bol na strane vedenia?

Je jasné, že som to vnímal zle. Na druhú stranu, bol som oboznámený s tým, ako to tam chodí. Vedel som, že mi peniaze nebudú chodiť na čas, ale nečakal som, že to bude až taký veľký problém. Môžeme si hovoriť, čo chceme, ale v tom tíme to bolo. Aj keď si každý hovorí, že si to nepripúšťa, tak v hlave to má.

Mladší chlapci žijú od výplaty do výplaty a musia si požičiavať. Je to ťažké, keď nemajú našetrené a manželky s malými deťmi sa pýtajú, kedy prinesú výplatu. A z čoho by aj mali našetrené, keď tam hrajú tri roky stále v rovnakých podmienkach?

K postoju Miloša Říhu ťažko niečo povedať, tak sa k tomu postavil. Je to na ňom a on sám vie, ako to bolo.

Kanadskí hráči, ako Taffe alebo Cheechoo, to riešili alebo len sklopili uši a hrali ďalej?

To je presne ono. Prečo by oni nesklopili uši, keď sú to všetko chlapci, ktorí majú zarobené vďaka hokeju? Uvedomte si, že oni majú okolo 35 rokov a za sebou úžasnú kariéru. Tí, čo už mali zarobené, určite nečakali na peniaze zo Slovana.

FOTO: facebook/Bílí Tygři Liberec

Ako ste vnímali ruských rozhodcov a to, že Miloš Říha s nimi horlivo diskutoval?

Jedna vec je, že pískali proti nám. To všetci videli vo viacerých zápasoch, proste to tak bolo. Myslím si však, že to bolo zbytočné. Pozrite sa napríklad na NHL, tam neexistuje, aby tréner alebo hráči diskutovali s rozhodcom. V modernom hokeji je rozhodca rešpektovaný a nech zapíska hocičo, tak to proste tak je. Rozhodnutie nezmení a už vôbec nie vtedy, keď po ňom niekto začne kričať. Práve naopak, keď sa zápas rozhoduje, tak rozhodca pripískne na tú druhu stranu, pretože tam na neho nikto nekričí. Kričať celý zápas na rozhodcov by nemal nikto, tak by sa v hokeji nemalo správať.

Štýl v Slovane mi nevyhovoval

Sledovali ste výkony Slovana aj po vašom odchode?

Áno, sledoval. Bola tam super partia, čiže som v kontakte s Radkom Smoleňákom aj s ďalšími hráčmi. Držal som im palce, aby sa im to podarilo dohnať, ale mali to ťažké. Takto mali hrať od začiatku a nemuselo sa nič doháňať.

Prečítajte si tiež: V klube mám smolu, ale v reprezentácii mi to padá zo všetkého, hovorí Martin Gernát

V čom to podľa vás bolo, že prišiel taký nárast výkonnosti a séria víťazstiev?

To je úplne jednoduché, chlapci rozhýbali to množstvo tréningov z Litoměřic a z letnej prípravy. Myslím si, že tam sa to všetko začalo. Dnešný trend hokeja je trochu iný, má sa hrať od začiatku sezóny a nieže sa to rozbieha pomaly ako lokomotíva. Táto lokomotíva však bola zatvorená. Ten nápor začal až na konci, keď sa to telo rozhýbalo a začalo trochu fungovať.

Čím to je, že v Slovane sa vám nedarilo bodovo sa presadiť a v Liberci sa vám darí?

Hokej, ktorý sa hrá v Liberci, čo sa týka stravy, trénovania, prípravy na zápas a proste všetkého, je úplne o niečom inom ako na Slovane. Ten štýl, ktorý sa praktizoval v Bratislave, mi vôbec nevyhovoval. Ja som to od samého začiatku vedel a bojoval s tým. Nevzdával som to, ale bolo to pre mňa veľmi ťažké.

V čom je najväčší rozdiel medzi KHL a českou extraligou?

V KHL hrávajú kvalitnejší hráči, ktorí robia ten hokej kvalitnejším. Keď sa hrá proti Petrohradu a podobným tímom, ktoré majú kvalitnejších hráčov, tak tí ten rozdiel ešte zväčšujú. Ale na druhú stranu, bolo tam aj pár zápasov, ktoré boli menej kvalitnejšie ako duely, ktoré som teraz odohral za Liberec. Ono je to teda o tom, proti komu hráte.

Tréner nemôže robiť všetko sám

Prečítajte si tiež: Najlepší hráči, ktorí môžu byť k dispozícii pred uzávierkou prestupov (3.časť)

Momentálne ste s Libercom na prvom mieste, čomu sa dá pripisovať váš úspech?

Filip Pešán to asi robí dobre. Pred rokom sa objavili skeptici, ktorí hovorili, že titul bol náhoda a že sa to nepotvrdí. Teraz je však vidieť, že to náhoda nebola a my si ideme za obhajobou. On robí všetko moderným štýlom, sleduje nové trendy a hlavne sa riadi tou stranou z NHL a nie z Ruska, kde sa smerovanie hokeja akoby zastavilo pred desiatimi rokmi.

Na zápasy chodievate v oblekoch, čo také ešte priniesol do tímu?

To sú tie detaily, chodíme na zápas v dress-code, máme klubové saká, takže to nejako vyzerá. Už od rána berieme zápas ako sviatok. Podrobne rozoberáme súpera na videu. Máme na to super trénera, ktorý sa stará len o to a pripravuje všetko, čo potrebujeme. Dokonca máme aj individuálnu video prípravu, to robí málokto. Ten hokej je taký moderný a na druhú stranu jednoduchý, že človeka baví a na tréningoch je stále čerstvý. To sú všetko prepletené veci, nie je to len o jednej.

FOTO: facebook/Bílí Tygři Liberec

Bola príprava na zápas, čo sa týka video rozboru, kvalitnejšia v Liberci alebo na Slovane?

To sa nedá porovnávať. Ani neviem, ako to mám povedať. Ale ak mám byť úprimný, tak kvalitnejšia je v Liberci. Tu máme špecialistu, ktorý sa stará len o to a o nič iné. Sťahuje rôzne analýzy a ďalšie veci. Toto na Slovane nemali, robil to tréner. Ja si však myslím, že v dnešnej dobe nemôže robiť tréner všetko sám, musí mať na to rôznych ľudí. Pretože nemôže mať taký prehľad a ani to stíhať.

Hokejisti nie sú maratónci

Prečítajte si tiež: Igor Tóth: Každý hráč potrebuje čas (4. časť)

Ako by ste charakterizovali trénera Pešána?

Ambiciózny a mladý človek, ktorý si ide za svojím cieľom. Zbiera nové trendy, stále sa vzdeláva. Nenaučí sa len jednu vec, ktorú potom robí stále dookola niekoľko rokov. Zdokonaľuje sa, chodí na rôzne sedenia, navštevuje tréningy v Amerike a zisťuje, ako to tam funguje. A hlavne má okolo seba tím ľudí, ktorý mu v tom pomáhá, a to je základ. Pretože, ako som už hovoril, tréner dnes nemôže robiť všetko tak, ako to bolo voľakedy. Dnes už má kondičného trénera, video trénera a ďalších ľudí, ktorí sa mu o to starajú. Keď sa to potom spojí, je to veľmi silné.

Okrem Pešána ste hrávali aj pod Říhom a Čadom. Ako ste by ste ich porovnali, v čom je najväčší rozdiel?

Určite ten novodobý trend, Pešán je mladý, používa novodobé techniky, technológie, to sa týka aj trénovania. Skracuje tréningy, ktoré sú viac silové a výbušné, pretože hokej je energetický šport a nie vytrvalostný, ako si všetci myslia. V hokeji je 80 percent pohybu počas 10 sekúnd v plnej intenzite a nie naopak. My nie sme žiadni maratónci a nepotrebujeme trénovať vytrvalosť. Keď tréning trvá dve hodiny, ako to majú starší tréneri, ktorí v tom vyrastali a to nové nepoznajú, tak to ide inou cestou.

Ani na jedného trénera nemôžem povedať nič zlé, z každého som si niečo zobral. Ale keď to takto porovnám, tak je to mladšia a staršia doba. Práve v tom je ten diametrálny rozdiel.

Myslíte si, že Filip Pešán je trénerom budúcnosti a ukazuje cestu, ktorou by mali ísť všetky kluby v Česku aj na Slovensku?

Podľa mňa áno. Ako som už hovoril, pred rokom všetci tvrdili, že je to náhoda a že sa to zase vráti späť. Vtedy sme to však vyhrali, teraz sme prví, tak prečo si z toho niekto nezoberie ponaučenie a nesnaží sa to okopírovať, prípadne ísť rovnakým smerom? Všetci si držia to svoje, ktoré už pár rokov nefunguje. Za posledné tri roky sa hokej diametrálne zmenil a pôjde už len dopredu. Kto zaspí, ten vlak už nestihne a vypadne z neho.

V Denníku Šport nedávno vyšiel komentár, v ktorom sa písalo, že za neúspech Slovana môže aj pretrénovanosť a prehnaný letný kemp...

Ja som ho nečítal, ale súhlasím s tým, niečo na tom môže byť pravda. Pretože to je presne tá vec, s ktorou som bojoval. Nerád porovnávam, ale teraz to musím použiť. Z Liberca som bol zvyknutý na jeden tréning za deň, ktorý trval do hodiny, v lete možno hodinu a štvrť, žiadne dvojfázové. Cez sezónu sú tréningy 45-minútové plus nejaká posilňovňa, ale všetko je robené v maximálnej intenzite a s veľkým účinkom.

Prečítajte si tiež: Ďalší Slováci menia klub. Budaj s Černákom do Tampy Bay, opačným smerom Bishop

Striedanie trvá napríklad do 40 sekúnd a potom máme 2-3 minúty voľno. Tak prečo trénovať laktátové objemy? Tréneri hovoria, že je to preto, lebo chcú vidieť, akú mame psychiku a odolnosť, ale to nie je trénovanie na to, čo robíme, ale na úplne iný šport. Ja som s tým mal problémy a bol to jeden z mojich najväčších. Musel som nastaviť hlavu a telo na to, aby trénovalo namiesto hodiny a pol päť hodín denne.

V Liberci je kondičný tréner Aleš Pařez a na Slovane Róbert Bereš. Ako funguje ich spolupráca s tímom?

Obaja sú super, ale úplne iní ľudia. V Liberci má Pařez voľnú ruku, tréner na neho vsadil, má jeho dôveru a prípravu robí sám. Nikto mu do toho nič nehovorí. Róbert Bereš nemal tú voľnosť, aby prípravu mohol robiť sám a využiť to, čo by chcel. Bolo to nastavené inak.

FOTO: hcslovan.sk