Pravidlá futbalu sú veľmi vhodným predpokladom na sledovanie tohto športu. V oficiálnych predpisoch sa však nachádzajú aj také, ktoré sa nevyskytujú skoro vôbec alebo sú kuriózne. Pripravili sme niektoré z nich.

Hoci je takáto situácia v štandardnom priebehu stretnutia nepredstaviteľná, pravidlá umožňujú, aby sa ktorýkoľvek hráč, ktorý sa práve nachádza na hracej ploche, vymenil s gólmanom svojho tímu.

pravidlo č. 3.png Pravidlo 3: Počet hráčov (futbalsfz.sk/pravidlá futbalu)

Prečítajte si tiež: FIFA rozhodca Ivan Kružliak: Vítam techniku vo futbale


Hlavný rozhodca môže „odstrániť" svojho kolegu na čiare, ak by mal pocit, že mu príliš zasahuje do hry. Toto pravidlo je i v okresných súťažiach veľmi zriedkavo využívané, zodpovedný arbiter by tak musel strážiť omnoho väčšiu plochu. Navyše, jeho pozícia pri ofsajdových situáciách by bola skreslená.

pravidlo 6.png Pravidlo 6: Asistenti rozhodcu (futbalsfz.sk/pravidlá futbalu)


Procedúra pokutového kopu nie je taká jednoduchá, ako sa zdá. Pri samotnom kope musí arbiter dohliadať na postavenie hráčov mimo pokutového územia, sledovať aktérov v 16-ke, teda exekútora aj brankára. V prípade, že niečo nie je v súlade s pravidlami futbalu, nasledujú stanovené kroky. V nižšie priloženom videu vidno, že rozhodcovia to môžu aj preháňať...

sankcie.png

122.png Pravidlo 14: Pokutový kop (futbalsfz.sk/pravidlá futbalu)


Bez trestu, za žltú alebo vylúčenie? Toto pravidlo upresňuje, podľa čoho rozoznávajú arbitri fauly a čo má za ne nasledovať.

12.png Pravidlo 12: Zakázaná hra a nešportové správanie (futbalsfz.sk/pravidlá futbalu)


Diskutabilné situácie, ktoré niekedy rozhodujú zápasy, sa neposudzujú ľahko. Rozhodcovia musia zohľadňovať tieto aspekty.

122.png Pravidlo 12: Zakázaná hra a nešportové správanie (futbalsfz.sk/pravidlá futbalu)


Nie, autové vhadzovanie nie je správnym spôsobom, ako dosiahnuť gól. Je potrebné, aby sa lopta dotkla ešte niekoho z protagonistov na ihrisku. Vo videu sa sporná situácia skončila uznaným presným zásahom.

15.png Pravidlo 15: Vhadzovanie lopty (futbalsfz.sk/pravidlá futbalu)


Brankári s dlhými výkopmi majú možnosť zaskvieť sa. Pravidlá by potenciálny gól uznali.

16.png Pravidlo 16: Kop od bránky (futbalsfz.sk/pravidlá futbalu)


Pri úvodnej rozohrávke je možné dosiahnuť presný zásah. Pravidlá to dovoľujú.

8.png Pravidlo 8: Začiatok hry a nadväzovanie na hru (futbalsfz.sk/pravidlá futbalu)

FOTO: referee.sk