Dominika Škorvánková, hráčka SC Sand, pôsobí v Bundeslige, v jednej z najlepších líg Európy. Rodáčka z Dunajskej Lužnej je v 25 rokoch aj kapitánkou slovenskej reprezentácie. Päťnásobná držiteľka ocenenia pre najlepšiu futbalistku Slovenska ilustruje, aké podmienky má ženský futbal na Slovensku a v zahraničí. Stredopoliarka taktiež prezrádza, prečo je pre ženu ťažké presadiť sa vo futbale.

Futbal patrí bezpochyby medzi najpopulárnejšie športy sveta. To platí o mužskej časti. Aké postavenie v medzinárodnom meradle má ženský futbal?

Ženský futbal ide rapídne do popredia hlavne na medzinárodnej úrovni, takže si myslím, že stále viac a viac ľudí vie, že takýto futbal existuje a že zápasy majú stále vyššiu kvalitu.

Ako ženy hrávate rovnaké súťaže ako muži, t. j. šampionáty na medzinárodnom fóre, Ligu majstrov, domáce ligy. Prečo o tom vie len minimum ľudí?

Ženský futbal hlavne na Slovensku ešte stále nemá až takú reklamu. Aj u nás sa posúvame stále dopredu, ale postupnými krokmi. A potom je tu veľa ľudí, ktorí majú na ženský futbal negatívny názor a myslia si, že ženy nemôžu a ani nevedia hrať futbal.

Ako reagujete na takéto názory?

Určite to nepoteší, ja a veľa z nás dávajú futbalu veľa, takže takýto názor určite zamrzí, ale každý môže mať vlastný názor. Mňa osobne hnevá, keď si niekde prečítam, že ženy patria do kuchyne.

Stretli ste sa s takýmito postojmi aj počas zápasov?

Počas zápasov, našťastie, nie.

15713020_1273785039333793_1065460164_n.jpg „Bundesliga patrí naozaj medzi top európske ligy, možno je aj najlepšia." FOTO: archív D.Š.

Nastupujete za nemecký klub SC Sand, ktorý figuruje v ženskej Bundeslige. Nemecké ligy sú známe skvelou infraštruktúrou, veľkými štadiónmi, výbornou atmosférou a diváckou priazňou. Je to tak aj u vás?

V prvom rade treba povedať, že SC Sand je dedina, takže nemáme tam až taký veľký štadión – ako iné kluby, ale za to máme skoro na každý zápas dostatok divákov, ktorí vytvoria naozaj domácu kulisu. A u divákov máme skutočne veľkú priazeň.

Aký počet divákov zaznamenávate na svojom stánku?

Okolo 1200 ľudí, pričom minulý rok na semifinále pohára proti Bayernu Mníchov to bolo približne 2000 návštevníkov.

Prečítajte si tiež: FIFA rozhodca Ivan Kružliak: Vítam techniku vo futbale

Dajú sa nemecké podmienky vôbec porovnať so Slovenskom v rámci ženského futbalu?

Nie, nedajú. V Nemecku je liga profesionálna a na Slovensku nie je.

Z európskeho hľadiska je nemecká liga najlepšia?

Bundesliga patrí naozaj medzi top európske ligy, možno je aj najlepšia. Medzi ďalšie kvalitné ligy treba zaradiť švédsku alebo francúzsku.

15722540_1273784409333856_1978210032_n.jpg „Ženský futbal je charakteristický krásou..." FOTO: archív D.Š.

Čo treba urobiť, aby sa spopularizoval slovenský ženský futbal?

Treba začať malými krokmi a robiť reklamu ženskému futbalu všade, kde je to možné. Ale najviac by pomohol nášmu futbalu určite úspech na medzinárodnej úrovni, či už reprezentačnej alebo klubovej.

Ale to je zrejme veľmi ťažké - aj v súvislosti s úzkou základňou futbalistiek. Máte prehľad, koľko žien hráva na Slovensku futbal?

Pravdupovediac som vedela približné číslo, ale zabudla som. Veľmi vysoké však nebude, nejako okolo 1500.

Vaše futbalové začiatky sa spájajú s chlapčenským kolektívom. Je pre futbalistku nevyhnutné hrávať spočiatku s chlapcami?

Nepovedala by som nevyhnutné, ale z vlastnej skúsenosti viem, že mi to naozaj veľmi pomohlo, že som hrala zo začiatku s chlapcami.

Čo ste sa pri nich naučili?

Určite mi to pomohlo hrať tvrdšie a rýchlejšie . Musím povedať, že s chlapcami ma to veľmi bavilo.

Nikdy vás nediskriminovali pre to, že ste žena?

Nie, mala som asi aj šťastie, že som sa im vyrovnala a boli sme veľmi dobrá partia.

Prečítajte si tiež: Ladislav Borbély: Keď budú majstrovstvá v Katare, môžu byť aj v Antarktíde

Futbalovo vás vychovali v Dunajskej Lužnej i v bratislavskom Slovane, kde ste triumfovali štyrikrát v lige, odkiaľ ste smerovali do rakúskej súťaže. Tam sa vám – okrem dvoch ligových primátov s tímom SV Neulengbach – podarilo postúpiť do štvrťfinále Ligy majstrov. Považujete to za svoj najväčší úspech?

Áno, ale medzi jeden z mojich najväčších úspechov určite patrí aj minuloročné finále Nemeckého pohára so Sandom proti Wolfsburgu.

V slovenskej reprezentácii nosíte kapitánsku pásku. Čo pre vás znamená viesť národné mužstvo?

Je to niečo neopísateľné a pre mňa veľká česť. Určite je to tiež zodpovednosť, ale nesnažím sa na seba vytvárať tlak. Chcem si užívať každú jednu minútu na ihrisku.

15712950_1273784396000524_799255516_n.jpg „Snažím sa z prehry vždy niečo naučiť a zobrať si to pozitívne." (Dominika Škorvánková vľavo hore) FOTO: archív D.Š.

Mužský futbal je charakteristický agresivitou a rýchlosťou. Čím je „známa“ ženská verzia?

Krásou...a technikou. Taktiež si myslím, že taktika je na vysokej úrovni.

Krásou hráčok alebo elegantnými kombináciami?

Oboje.

Aké aspekty sa posudzujú pri rozhodovaní v ženskom futbale?

Je to rovnaké ako v mužskom futbale.

Prečítajte si tiež: Alfonz Juck: Atletika hľadá nástupcu Bolta

Ale dá sa povedať, že na hracej ploche je viac emócií?

Na hracej ploche je určite dostatok emócií, ale to je aj v prípade, keď hrajú muži.

Prehry znášajú vrcholoví športovci veľmi ťažko, najmä ak ide o dôležité zápasy. Ako sa s tým vyrovnávate vy?

Tiež veľmi ťažko. Často si prehrávam rôzne situácie zo zápasu v hlave a tiež sa so mnou po takomto stretnutí ťažšie komunikuje. Na druhý deň to ešte doznieva, ale je to už lepšie, snažím sa vždy z prehry niečo naučiť a zobrať si to pozitívne.

Keďže je mužský futbal populárnejší, ako sa to odráža v platoch pre futbalistky? Zrejme to závisí od ligy...

Áno, záleží na lige, ale s chlapmi na najvyššej úrovni sa to nedá porovnávať.

Vieme aspoň naznačiť, v akých platových hladinách sa to pohybuje?

Tak okolo tých 1000 – 1500 eur a zdá sa mi, že niektoré top hráčky majú aj 3000 – 5000 eur.

Súhlasíte s technikou vo futbale?

Súhlasím, pretože je dôležité rozhodovať sa správne aj vďaka technike.

Ste päťnásobnou držiteľkou ocenenia pre najlepšiu slovenskú futbalistku, pričom máte len 25 rokov. Chceli by ste zostať v Nemecku alebo snívate o konkrétnom klube?

Nemecko mi ponúka zatiaľ všetko, čo potrebujem a hlavne som tam šťastná a liga je naozaj top. Nikdy však neviete, čo sa môže stať. Určite však viem, že ak by bola taká možnosť, rada by som skúsila hrať v jednom top európskom tíme – vždy som o tom snívala.

FOTO: archív D.Š.

Presilovka odporúča: Vtipné i kontroverzné. Tlačovky, ktoré sa zapísali do dejín