110.ročník prvého monumentu sezóny ovládol francúzsky jazdec tímu Deceuninck–Quick-Step Julian Alaphilippe. Peter Sagan opäť bojoval o víťazstvo, no napokon nedosiahol ani na pódium.

Priebeh pretekov bol pokojný. Prvé kľúčové nástupy začali na stúpaní Cipressa, keď domáci Nicolo Bonifazio ukázal, že má zjazd z tohto stúpania dokonale prečítaný a pred favoritmi si vytvoril pätnásťsekundový náskok.

Skupina favoritov však domáceho pretekára dostihla na poslednom stúpaní Poggio di Sanremo. Na Poggiu si už fanúšikovia cyklistiky zvykli na časté nástupy z posledných rokov, ktoré mnohokrát rozhodli aj o víťazovi. Stačí spomenúť len minulý rok, keď nástupu Vincenza Nibaliho nedokázal žiadny z jazdcov sekundovať.

Tento rok na Poggiu atakoval Julian Alaphilippe a jedným zo šestice cyklistov, ktorí dokázali jeho nástup zachytiť bol Peter Sagan. Sagan ukázal silné nohy a pomáhal kolegom v úniku udržiavať si odstup od pelotónu. Na námestie Sanrema prišla skupina siedmich jazdcov. Skupinu ešte dostihli dvaja jazdci zozadu, pretože zvyšných šesť cyklistov v úniku si na poslednom kilometri chytilo zadné koleso Petra Sagana a odmietalo spolupracovať.

Chyba, ale veľmi smolná zo strany Petra, prišla, keď sa obzrel za svoje pravé rameno a z jeho ľavej strany začal tristo metrov pred cieľom špurtovať práve Alaphilippe. Jeho nástup zachytil okamžite Naesen a Kwiatkowski a Sagan sa z prvej priečky prepadol na piatu. Napkon sa v cieli z víťazstva radoval Julian Alaphilippe, druhý skončil Oliver Naesen, tretí bol Michal Kwiatkowski a pre Petra ostala pomyselná zemiaková medaila v podobe štvrtého miesta.

FOTO: facebook/Julian Alaphilippe Officiel