Cyklistický fenomén Peter Sagan dosiahol na piatkovej kanadskej klasike GP de Québec sté víťazstvo v profesionálnom pelotóne. Pri tejto príležitosti prinášame výber desiatich pamätných triumfov 27-ročného Žilinčana.

Paríž-Nice 2010, víťazstvo v 3. etape

Peter Sagan zaznamenal premiérové etapové víťazstvo na druhých pretekoch medzi profesionálmi. Na podujatí Paríž-Nice 2010 sa tešil zo zisku tretej etapy po pokorení takých veľkých mien svetovej cyklistiky ako Joaquim Rodríguez, Nicolas Roche, Jens Voigt, Tony Martin a Alberto Contador. Pôsobivý vstup 20-ročného Žilinčana do profesionálneho pelotónu. Sagan potom ovládol aj piatu etapu a domov si odviezol zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže.

Okolo Poľska 2011, víťazstvo v celkovej klasifikácii

V roku 2011 Peter Sagan vyhral etapové preteky Okolo Poľska. Svojmu prvenstvu v celkovom poradí položil základ víťazstvami v štvrtej a piatej etape, v šiestej si udržal nádej po skvelom výkone v kopcoch, aby v záverečnej etape došpurtoval druhý a zásluhou zisku bonifikačných sekúnd sa stal majiteľom žltého dresu.

Vuelta a España 2011, víťazstvo v 21. etape

Po úspechu na Okolo Poľska bola ďalšou súťažnou zastávkou Petra Sagana španielska Vuelta. Pri svojom prvom vystúpení na pretekoch Grand Tour vyhral tri etapy vrátane záverečnej v Madride. Vďaka fantastickému zrýchleniu na posledných metroch predstihol talianskych šprintérov Bennatiho a Petacchiho.

Tour de France 2012, víťazstvo v 3. etape

Pri výsledkoch, ktoré obrovský talent svetovej cyklistiky dosahoval, bola jeho nominácia na Tour de France 2012 logickým krokom zo strany tímu Liquigas-Cannondale. 22-ročný Sagan vstúpil do 99. ročníka najslávnejších pretekov sveta famóznym spôsobom. V prvej i tretej etape ukázal, čo patrí medzi najsilnejšie zbrane jeho cyklistického arzenálu – finiš do krátkeho stúpania. Po prvých troch etapách mal na konte dve víťazstvá, pričom to druhé bolo tak dominantné, že Sagan mohol oslavovať už niekoľko metrov pred cieľom. Tretia etapa Tour de France 2012 sa nestala pamätnou pre slovenskú cyklistiku len pre jednoznačný triumf Sagana, ale aj vďaka krásnemu tretiemu miestu Petra Velitsa. Peter Sagan vyhral v ďalšom pokračovaní Tour aj šiestu etapu, predviedol niekoľko ďalších skvelých výkonov a v Paríži si prevzal prvý zo svojich piatich zelených dresov pre víťaza bodovacej súťaže.

Okolo Kalifornie 2015, víťazstvo v celkovej klasifikácii

Pravidelnou a obľúbenou súčasťou Saganovho kalendára sa stali preteky Okolo Kalifornie. Na podujatí, ktoré sa koná od roku 2006, je rekordérom v počte etapových víťazstiev, no v roku 2015 sa do jeho histórie zapísal ešte výraznejšie. Sagan vyhral štvrtú etapu a následne mu pomohol fakt, že organizátori pre nepriaznivé počasie skrátili individuálnu časovku z pôvodných 24 kilometrov na 10,6 kilometra dlhú jazdu proti chronometru. Žilinčanovi takýto typ časovky veľmi sedí, čo potvrdil jej ovládnutím s pätnásťsekundovým náskokom. V nasledujúcej kráľovskej etape Sagan hájil žltý dres priebežného lídra. V previerke, ktorá končila na kopci Mt. Baldy, predviedol fenomenálny vrchársky výkon a prvenstvo v celkovom poradí stratil len o dve sekundy. O heroickom pôsobení Sagana na cieľovom stúpaní svedčia zábery z cieľa, kde prišiel totálne vyčerpaný. Slovenský cyklista, jazdiaci v tom čase za Tinkoff-Saxo, potreboval ukončiť záverečnú etapu aspoň na treťom mieste, aby získal bonifikačné sekundy. A podarilo sa mu to! Sagan došpurtoval do cieľa tretí a s náskokom troch sekúnd sa stal senzačným víťazom Okolo Kalifornie.

Majstrovstvá sveta 2015, víťazstvo

Určite sa nedá povedať, že sezóny 2014 a 2015 boli zo Saganovej strany zlé. Chýbalo im však viac víťazstiev. Sagan často finišoval na druhom mieste, veď v roku 2015 nazbieral až sedemnásť druhých priečok. Na Tour de France v rokoch 2014 a 2015 získal ďalšie dva zelené dresy, no bez jediného etapového víťazstva. Mnohí už so Saganom spájali prívlastok večne druhý, až prišiel svetový šampionát v americkom Richmonde, kde napísal ďalšiu nádhernú kapitolu svojej kariéry. Peter Sagan tri kilometre pred cieľom razantne nastúpil, zbavil sa všetkých konkurentov a svoj fantastický individuálny atak dotiahol až do víťazného konca. S trojsekundovým náskokom sa stal majstrom sveta!

Okolo Flámska 2016, víťazstvo

Veľkou métou Petra Sagana sú každoročne jarné klasiky a slovenskému cyklistovi na nich triumf dlho unikal. V roku 2013 skončil druhý na Miláno–San Remo aj na jednorázovke Okolo Flámska. V roku 2016, na stom ročníku Okolo Flámska, to však už Saganovi vyšlo. Trinásť kilometrov pred cieľom na stúpaní Paterberg s dlažobnými kockami nedal šancu Sepovi Vanmarckovi, ktorý na strojové tempo Petra Sagana jednoducho nemal nárok. Slovák zvládol záverečné kilometre osamote, finišoval prvý s náskokom dvadsiatich piatich sekúnd a mohol sa tešiť zo zisku prvého klasikárskeho monumentu.

Tour de France 2016, víťazstvo v 11. etape

Vlaňajšia Tour de France vyšla Petrovi Saganovi skvelo. Stal sa jej najbojovnejším pretekárom, získal piaty zelený dres za sebou a zapísal si aj tri etapové triumfy. Po prvom z nich sa navyše obliekol do žltého dresu, ktorý viezol v tretej, štvrtej a piatej etape. Najpamätnejším z troch víťazstiev je však to druhé. V závere jedenástej etapy, ktorá mala vyvrcholiť špurtom pelotónu, využili Bodnar so Saganom vietor a zaútočili z čela pelotónu. Vydala sa za nimi aj dvojica tímu Sky – Chris Froome a Geraint Thomas. Sagan s Froomeom si prikývli a táto štvorica vzorne spolupracovala. Pelotón ich stíhal, ale na pretekárov s vynikajúcim ťahom nestačil. V samom závere sme boli svedkami zaujímavého momentu, keď proti sebe v cieli rovinatej etapy špurtovali muž v žltom a muž v zelenom drese. Peter Sagan triumfoval pred Froomeom a tímovým kolegom Bodnarom, pelotón finišoval so stratou šiestich sekúnd.

Majstrovstvá Európy 2016, víťazstvo

Peter Sagan vlani v rámci prípravy na svetový šampionát absolvoval aj majstrovstvá Európy, na ktorých mali v roku 2016 premiéru profesionálni cyklisti. Vo francúzskom Plumelecu sa zrodilo suverénne víťazstvo Slováka, ktorý v koncovke pretekov deklasoval konkurenciu.

Majstrovstvá sveta 2016, víťazstvo

Termín minuloročných majstrovstiev sveta bol vzhľadom na miesto ich konania posunutý na druhú polovicu októbra. V horúcom Katare sa o držiteľoch medailí rozhodovalo v špurte čelnej skupiny. Za zlatom to mali výborne rozbehnuté Mark Cavendish i Belgičan Tom Boonen, ale obidvaja sa v cieli museli skloniť pred cyklistom v slovenskom drese. Peter Sagan predviedol jeden z najlepších špurtov kariéry, popri bariére sa vyrútil dopredu a jednoznačne triumfoval. Žilinský rodák sa stal len šiestym obhajcom titulu majstra sveta v 89-ročnej histórii svetových šampionátov.