Dominika Cibulková nepostúpila do finále WTA turnaja v ruskom Petrohrade, keď po veľkom boji nestačila na kazašskú súperku Juliu Putincevovú, ktorej podľahla tesne 6:3, 4:6, 4:6. 27-ročná Bratislavčanka tak premárnila príležitosť dostať sa minimálne na 4. miesto svetového rebríčka.

Na servise to bolo veľké trápenie

Cibulková zažila veľmi zlý vstup do zápasu, keď hneď v úvodnej hre prišla o svoj servis. Slovenská rebríčková jednotka ale Juliu Putincevovú do trháku nepustila, keď využila hneď prvú príležitosť na ribrejk a vyrovnala tak stav prvého setu. Následne si obe hráčky dokázali svoj servis postrážiť až do stavu 3:2 v prospech Cibulkovej. V šiestej hre naša tenistka dostala Putincevovú pod tlak a napokon dovolila Kazaške pri vlastnom servise uhrať len jedinú loptičku. Zverenka Mateja Liptáka sa však v porovnaní s predchádzajúcimi duelmi s Donnou Vekičovou a Jelenou Vesninovou o niečo viac trápila pri vlastnom servise a gemy na jej podaní boli často poriadne napínavé. Cibulková ale bojovala a prvý set napokon dotiahala do úspešného konca. Využila hneď prvý setbal a po výsledku 6:3 sa mohla tešiť z vedenia 1:0 na sety.

Na postup nestačilo ani Cibulkovej „zmŕtvychvstanie“

Julia Putincevová však, tak ako naša tenistka, v Petrohrade predvádzala v doterajšom priebehu veľmi bojovné výkony, čo potvrdila aj v semifinálovom dueli s Dominikou Cibulkovou. V druhom sete bola na kurte o niečo lepšou hráčkou. Znova získala hneď prvý servis slovenskej tenistky, veľmi rýchlo viedla 3:0 a Cibulková si na pomoc zavolala svojho trénera Mateja Liptáka. Ten ju dokázal svojimi slovami upokojiť natoľko, že sa razom obraz hry úplne otočil a o pár minút bol stav druhého setu nerozhodný 4:4. Julia Putincevová však v deviatej hre predviedla pri vlastnom servise suverénny výkon a následne viacerými kvalitnými údermi dokráčala aj k rozhodujúcemu brejku druhého setu, ktorý napokon získala na svoju stranu po výsledku 6:4.

Putincevovej sa hra na hranici rizika vyplatila

O druhej finalistke petrohradského turnaja tak musel rozhodnúť tretí set. Dominika Cibulková doň zaznamenala ideálny vstup, keď hneď v prvom geme dokázala brejknúť svoju súperku. Keď však mala Putincevovú v nasledujúcej hre defintívne zlomiť, Putincevová zabojovala a stratené podanie si vzala späť. Následne si obe hráčky pre zmenu svoje servisy dokázali ustrážiť. V piatej hre tretieho setu sa však naskytla ďalšia veľká príležitosť pre Dominiku Cibulkovú. Tá využila menšiu nekoncentrovanosť svojej súperky a po druhý raz v rozhodujúcej časti zápasu získala na svoju stranu výhodu jedného brejku. Tú síce následne potvrdila a išla do vedenia už 4:2, no potom prišiel nečakaný obrat. Julia Putincevová hrala už na hranici rizika, čo sa jej napokon stopercentne vyplatilo. Vo zvyšnom priebehu zápasu totiž jasne dominovala a štyrmi získanými hrami v rade rozhodla o svojom postupe do finále turnaja v Petrohrade, kde sa stretne s Francúzskou Kristinou Mladenovičovou.

Dominika Cibulková tak premárnila veľkú príležitosť vytvoriť si nové rebríčkové maximum. V prípade postupu do finále by sa dostala na 4. miesto rebríčka WTA, no a ak by sa jej dokonca podarilo tento turnaj vyhrať, bola by od budúceho týždňa svetovou trojkou. Na to si však v podaní našej tenistky budeme musieť ešte nejaký čas počkať.