Víťaz prvej ligy predviedol pravidelnému účastníkovi Tipsport ligy, ako má vyzerať atmosféra pri extraligovom tíme. Východniari vyradili víťaza ligy z roku 2006 veľmi kruto, pretože sobotňajšia Žilina nebola vôbec žlto-zelená.

Domáci sa snažili nahnať divákov na štadión tým, že pre lokálnych fanúšikov pripravili lístky zadarmo. To na účasť na poslednom barážovom zápase presvedčilo aj nás. Po skúsenostiach so žilinským štadiónom počas Slovakia Cupu 2016 sme sa rozhodli prísť skôr, no záplava fanúšikov sa nekonala. V rade sme čakali približne päť minút a lístky zadarmo dokázali zohnať aj nie úplne lokálni fanúšikovia. S vytlačenými vstupenkami pobehovali len Michalovčania, ktorým to absolútne neprekážalo. Boli v eufórii, prišli sa baviť hokejom.

Ťah s lístkami na tribúny zavolal dohromady 2551 divákov. Pre porovnanie, v Michalovciach ich bolo najmenej 3955, najviac 4327. A hostí bolo poriadne počuť i v záverečnom zápase série. Patrila im polovica hlavnej tribúny spoločne so sektorom pre hostí. V početných skupinkách sme ich videli po celom štadióne. Chuť po najvyššej súťaži prejavili už od začiatku zápasu, keď sa celým štadiónom šírilo hlasité „Duk-la, Duk-la.“

Michalovce boli ako doma

Duel sa začal tak, ako sa na baráž patrí. Nadpriemerná aktivita oboch tímov trvala väčšinu prvej tretiny. Hostia sa po prvom góle v 4. minúte ozývali čoraz viac, z čoho vyplynula netradičná situácia v piatej minúte. Fanúšikovia Dukly na celý štadión skandovali: „My sme tu doma.“ Z domáceho sektoru im nemal kto oponovať, fanklub na prvé dve tretiny nedorazil.

Nádejných východniarov v 7. minúte schladil vyrovnávajúcim gólom Surovka, no v 11. minúte boli opäť vo vedení. Po treťom góle sa bojovný duch z hráčov začal vytrácať a divákov skôr zaujali vedľajšie udalosti. Keď sa jednému z tímov nepodarilo skórovať, situáciu dohrávali šarvátkami, ktoré vyústili k menším bitkám. V zápase ich bolo viac než dosť. Rovnako sme si museli zvyknúť na neoprávnené pískanie divákov smerom k rozhodcom.

Štadión stíchol po nepríjemnej situácii, keď musel hosťujúceho Valečka bez dychu kriesiť tímový lekár. Tých pár sekúnd sa zdalo ako večnosť. Našťastie, nedošlo k tragédii a v tretej tretine do hry ešte zasiahol. Nepresné strely Žilinčanov prerušil aspoň pád rozhodcu, ktorý po dlhých minútach opäť prebral divákov. Hosťujúci hráči hrali vzadu zodpovedne a ich fanúšikovia si vychutnávali každú minútu. Pred koncom strednej časti si začali odbíjať balón. Okrem dvoch veľkých šancí na oboch stranách o nič neprišli.

Žilinčania ostali v šoku

Pravdou je, že žiadny Žilinčan si pred zápasom nepripúšťal vypadnutie. Pred treťou tretinou však aj domáci Ultras pochopili, že so Žilinou nie je všetko v poriadku, tak sa niekoľko desiatok ľudí presunulo na ich tradičné miesto. Nasledovali nacvičené chorály, pokriky, burcovanie, ale na atmosféru hostí to ani zďaleka nestačilo. Vždy, keď sa dalo, ich Michalovčania prekričali.

Na ľade sa pokračovalo v žilinskom obstreľovaní mantinelov. Domáci tlačili súpera, ale keď už im hostia dovolili vystreliť, neohrozili brankára Trenčana veľmi nebezpečne. Hráčov chcela vyburcovať aj hlásateľka, ktorá vyzvala fanúšikov Žiliny. Namiesto toho sa celým štadiónom nieslo: „Dukla, Dukla.“

Žilina to skúsila aj v hre bez brankára, no ani tá úspech nepriniesla. Po záverečnej siréne sa hráči Michaloviec rozbehli na ľad a začali spoločne oslavovať. Rozradostení fanúšikovia opäť kričali: „My sme tu doma.“ A zdalo sa, že skutočne boli. Domáci priaznivci sa pomerne rýchlo stratili, čomu pomohla aj skutočnosť, že ich obľúbení hráči sa ani neunúvali poďakovať za aktuálnu sezónu a len smutne sedeli okolo striedačky.

Michalovce svojou chuťou ukázali, že môžu byť pre Tipspot ligu novou vzpruhou. Hokejisti to dokázali na ľade, ale dôležitú úlohu pri premiérovom postupe Michaloviec zohrali aj fanúšikovia. Ukázali energiu, ktorá sa nevidí u viacerých mužstiev v najvyššej súťaži.

FOTO: Facebook/HK DUKLA Ingema Michalovce