Najlepší slovenskí tenisti sa stretnú na druhom grandslamovom turnaji 28. mája - 11. júna v Paríži. Boj o celkový triumf na antuke však nebude ľahký. Väčšine našich prisúdil žreb nasadených súperov.

V mužskej časti by sa zdalo, že o najväčšom favoritovi je už rozhodnuté. Španielsky tenista Rafael Nadal prežíva skvelú sezónu a na svojom najobľúbenejšom turnaji bude pri súčasnej forme ťažko hľadať súpera. Do karát mu nahráva aj fakt, že v Paríži nebude bojovať Roger Federer, ktorý šetrí sily na Wimbledon. Svetová jednotka Andy Murray a aj Novak Djokovič tento rok stále hľadajú optimálny herný rytmus. Práve Djokovič pred Roland Garros vymenil svojho trénera a po novom ho bude viesť legendárny Američan Andre Agassi. Netreba však zabúdať ani na mladú krv a čierne kone turnaja, ktorými môžu byť Rakúšan Dominic Thiem či Nemec Alexander Zverev.

Slováci budú mať v mužskom pavúku dvojnásobné zastúpenie. Právo štartu priamo v hlavnej súťaži má Martin Kližan, ktorý sa na úvod stretne s držiteľom voľnej karty Laurentom Lokolim. Ak sa mu podarí zvíťaziť nad rebríčkovo výrazne nižšie postaveným hráčom, v druhom kole by ho zrejme čakala svetová jednotka Andy Murray. Druhým Slovákom v hlavnej súťaži sa stal Jozef Kovalík. Ten si prešiel náročnou trojkolovou kvalifikáciou, vo finále ktorej si poradil aj s ďalším slovenským tenistom Norbertom Gombosom. V prvom kole to však nebude mať vôbec ľahké. Stretne sa so svetovou trojkou Stanom Wawrinkom.

Ak sme v mužskej časti turnaja hovorili o veľkom favoritovi, v tej ženskej je - naopak - všetko otvorené. Výraznú favoritku by sme po neúčasti Sereny Williamsovej hľadali ťažko. Do formy sa pred Roland Garros dostala Rumunka Simona Halepová, ktorá vyhrala turnaj v Madride a v Ríme sa prebojovala do finále. Avšak zranila si členok, a preto jej úspech bude záležať na zdravotnom stave nohy. S určitosťou treba počítať s Ukrajinkou Elinou Svitolinovou, ktorá vedie v tohtoročnom rebríčku, alebo s Francúzkou Kristínou Mladenovičovou, ktorej táto sezóna taktiež priniesla už viacero úspechov a pred domácimi fanúšikmi bude chcieť uhrať čo najlepší výsledok. Do súťažného diania sa vracia aj Češka Petra Kvitová, ktorá absentovala po zranení ruky, ktoré jej spôsobil útočník v jej byte v Prostějove. Páchateľ ju ohrozoval nožom a porezal ju na ľavej ruke, ktorú jej ešte v ten deň museli operovať.

18721173_1595554333802839_513449117_o.png GRAFIKA: Presilovka

Medzi okruh širších favoritiek patrí aj slovenská jednotka Dominika Cibulková, ktorá je v Paríži nasadenou šestkou. Predchádzajúce turnaje v Madride a Ríme jej nevyšli podľa predstáv, a tak sa bude snažiť napraviť si chuť práve na Roland Garros, kde v roku 2009 dosiahla svoje prvé grandslamové semifinále. Do cesty sa jej v prvom kole postaví nepríjemne hrajúca Španielka Lara Arruabarrenová. V druhom kole by potom čelila jednej z úspešných kvalifikantiek. Cibulkovú v hlavnej súťaži doplní Kristína Kučová, ktorá sa v prvom kole postaví proti 23. nasadenej Samanthe Stosurovej. Magdaléna Rybáriková využila chránený ranking a získala tak právo štartu v hlavnej súťaži, no v úvodnom kole sa predstaví taktiež proti nasadenej súperke, Američanke Coco Vandeweghovej. Jana Čepelová sa stretne so zranením sa trápiacou Simonou Halepovou. Čepelovej sa ju už podarilo poraziť, keď nad ňou vyhrala vo Wimbledone v roku 2015.

FOTO: Grafika/Presilovka