Slovenskí hokejisti obsadili v základnej skupine posledné miesto. Tabuľkové osudie a výsledky ďalších stretnutí im v osemfinále pridelili za súpera Spojené štáty americké, teda tím, s ktorým sa už stretli v základnej skupine a podľahli mu 1:2.

Americkí hokejisti si vypracovali prvú príležitosť už v úvodných minútach. Giontovu strelu spomedzi kruhov však Ján Laco dokázal zneškodniť. Slováci mali problém dostať sa do útoku a vo väčšine prípadov puky len odhadzovali. V štvrtej minúte si Američania aktivitou vypýtali prvú početnú výhodu, na trestnú lavicu putoval Bubela za hákovanie. Presilovka zostala nevyužitá a pár minút po nej zavelil do útoku Ladislav Nagy. Spoza hráča vystrelil a puk zastavila až hokejka amerického gólmana. Táto situácia akoby Slovákom dodala sebavedomie. Začali sa ľahšie dostávať do útočného pásma, z čoho pramenili aj šance a následná presilovka. V nej zverenci Craiga Ramsayho neboli úspešní. Do konca tretiny zostávali už len sekundy, keď Graňák prehral súboj za bránkou a puk sa dostal až pred Jána Laca, kde si ho našiel osamotený Bourque, trafil len tyčku a do kabín sa tak odchádzalo za nerozhodného stavu.

Druhá dvadsaťminútovka začala sľubne, ale trvalo to len krátko. Po 106 sekundách Slováci zle striedali, súper sa dostal do úniku, prvú strelu Laco zlikvidoval, stratil však pri nej hokejku a kým sa stihol zorientovať poslal Donato puk do jeho siete. O 26 sekúnd Laco Nagy kolenom trafil gólmana USA a dostal za to dvojminútový trest. V tom istom čase Michal Čajkovský zbytočne trafil ramenom hlavu súpera, za čo si vyslúžil päťminútový trest plus do konca zápasu. Američania početnú výhodu o dvoch hráčov využili pomerne rýchlo a na rozdiel dvoch gólov zvyšoval Wisniewski. To akoby zámorských hráčov uspokojilo, prestali hrať aktívne a počas zvyšného času v početnej výhode sa už nedokázali presadiť. Následne prišli pozitívne momenty Slovákov, dokázali sa usadiť v útoku a vytvoriť si mierny tlak. Ale ďalší gól strelil opäť ich súper. Arcobello si nakorčuľoval medzi kruhy a nikým nestrážený využil prihrávku Terryho. Iskierku nádeje vykresal v presilovke presnou strelou od modrej Peter Čerešňák.

Prečítajte si tiež: Aký systém hry priniesol Craig Ramsay? Vysvetľuje odborník Igor Tóth

Z úvodu tretieho dejstva prišla slovenská presilovka. V nej najprv Nagy dlho držal puk, následne zle prihral a vyhnal svoj tím z útočného pásma. Pri následnom zakladaní útoku narazil pred modrou čiarou do Baranku, O Neill získal puk a rútil sa sám na Jána Laca. Sťažiť zakončenie mu ešte stihol Starosta, ale len za cenu faulu. Ďalšie minúty ponúkli nezáživný hokej. Američania si držali pohodlný náskok a Slováci si nedokázali vypracovať vážnejšie šance. Zmenila to desiata minúta a opäť zabudnutý hráč pred Jánom Lacom, tentokrát ho prekonal Roe. Slovensko si zahralo ešte jednu presilovku, no znížiť sa im nepodarilo. Zápas sa už len dohrával, ale frustrovaní slovenskí hokejisti ponúkli súperovi ďalšiu početnú výhodu, ktorú využil Donato. Zverenci Craiga Ramsayho tak nepostúpili z osemfinále a s olympijským turnajom sa lúčia.

USA - Slovensko 5:1 (0:0, 3:1, 2:0)

Góly: 22. Donato (Gilroy, Terry), 23. Wisniewski (Terry), 34. Arcobello (Terry, Blum), 50. Roe (Little, O'Neill), 57. Donato (Wisniewski) – 37. Čerešňák (Graňák, Nagy).

USA: Zapolski (Maxwell) – Gunderson, Sanguinetti, Welch, Gilroy (A), Billins, Blum, Wisniewski – Little, Roe, O'Neill – Ch. Bourque, Greenway, B. Gionta – Donato, Arcobello, Terry – Stoa, McCarthy, Slater (A).

Slovensko: J. Laco (Konrád) – Ďaloga, Baranka, Graňák (A), Čerešňák, Starosta (A), Čajkovský, Mikuš – Cingel, Marcinko, Lamper – Haščák, Bubela, Bakoš – Nagy, Surový (C), Hovorka – Ölvecký, Krištof, Kudrna.